Na známých místech. Zdravotníci z FN Olomouc opět pomáhali nejchudším obyvatelům Indie
6. května 2024Znovu po roce a celkově již počtvrté vyrazili v druhé polovině března zdravotníci z Fakultní nemocnice Olomouc do indického města Jamkhed, aby v rámci humanitární mise pomáhali místním nejchudším vrstvám vesnických obyvatel od neduhů, které je mnohdy prakticky vyřazují z běžného života. Členy české výpravy financované evropskou humanitární společností GICAM byli opět také zástupce primáře Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc MUDr. Hynek Fiala, Ph.D. a jeho žena Bc. Martina Fialová, anesteziologická sestra Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny téže nemocnice.
- Obrázek 1: V nemocnici v indickém městě Jamkhed pomáhali zdravotníci z FN Olomouc již počtvrté. Foto: archiv Hynka Fialy
Do zhruba devadesátitisícového města Jamkhed v indickém státě Maháráštra východně od Bombaje se letos vedle olomouckých a pražských chirurgů a anesteziologických sester vydal od 15. do 27. března také internista s vlastním léčebným programem. „GICAM nám tentokrát umožnil postavit větší tým a pobýt v subtropické části Indie delší dobu, takže jsme zvládli obstarat více než padesátku pacientů s různými typy výkonů od zákroků v břišní oblasti, ošetření popálenin a různých poúrazových stavů až po odstranění nádorů a následků vrozených vad. Nejmladšímu pacientovi byl rok a půl a nejstarším kolem 75 let. Potěšující bylo, že nás místní vítali velmi srdečně a brali nás už v podstatě za své. Navíc jsme se ve zdejší nemocnici potkali s italským zdravotnickým týmem, takže jsme si vzájemně mohli nahlížet pod ruce a porovnávat způsoby organizace práce, což bylo velmi zajímavé,“ říká MUDr. Hynek Fiala, Ph.D.
Indie je podle něj na rozdíl třeba od řady afrických zemí specifická tím, že zde existuje moderní zdravotnická péče na velmi dobré úrovni, dostupná je však jen pro bohatší vrstvy obyvatel. „Vše je postaveno na komerčním principu. Padesát procent Indů žije za méně než jedno euro na den, takže si prostě lékařskou pomoc nemohou dovolit. I v regionu, kam jezdíme už několik let, je vidět civilizační pokrok - staví se tu nová dálnice, obchody, na řadě míst se žije velmi podobně jako u nás. Většina obyvatel si však na tyto výdobytky nikdy nesáhne,“ popisuje jihoasijskou realitu Hynek Fiala.
- Obrázek 2: Moderní zdravotnická péče je v Indii dostupná jen pro bohatší vrstvy obyvatel. Foto: archiv Hynka Fialy
Mise zajišťované humanitární společností GICAM a místní organizací CRHP mají podle něj vždy velmi podobný průběh. „Italové nás osloví a zařídí cestu, dodají část speciálního zdravotnického vybavení a vše ostatní je v režii indické strany. Indická organizace CRHP prostřednictvím svých pracovníků vyjede do okolních vesnic a pomocí letáčků, plakátů, ale také sociálních sítí upozorňuje místní, že přijede chirurgický tým, který je může léčit. Část zájemců poté předvybere a pozve na indikační vizitu. Na nás už je potom finální fáze léčby. Letos jsme například odoperovali staršímu muži veliký nezhoubný nádor na zadní části hlavy a krku, kvůli kterému byl dlouho prakticky vyřazen z běžného života. Velmi zajímavý byl také případ našeho nejmenšího pacienta, jemuž byl zhruba rok a půl a dva měsíce před naším příletem spadl do ohně. Vinou nesprávného ošetření mělo dítě prakticky spečenou ručičku, která by bez naší chirurgické pomoci asi zůstala nefunkční. Že se po našem výkonu úspěšně zhojila, je opravdu velmi motivační a příjemně povznášející. Dá se říci, že základ naší práce v Indii vždy spočívá zejména v rekonstrukční plastické chirurgii,“ konstatuje olomoucký lékař.
On a jeho tým však načali svůj letošní indický pobyt úplně jiným druhem práce. „Zjistili jsme, že anesteziologický přístroj, který jsme tu minule používali, byl porouchaný a místní jej nebyli schopni zprovoznit. Tak jsme to udělali my, ale je pravdou, že za celý pobyt jsme si jej netroufli v tomto stavu použít. Naštěstí to nebylo potřeba, byl tam ještě jeden starší. Koukali na to i Italové, kteří byli v Indii poprvé a řada věcí pro ně byla nová, stejně jako práce našeho týmu, kde sestry perfektně spolupracují s lékaři,“ směje se MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., jenž už ví, že příští rok se bude mise do Jamkhedu konat znovu. „Potřebnými bychom za dobu našeho pobytu dokázali zaplnit ještě jednu nemocnici. Prostory tam ale nejsou problém, tím jsou chybějící lékaři a zdravotnický personál. Proto moc děkujeme i za chudou část Indie vedení Fakultní nemocnice Olomouc za to, že nám tuto humanitární práci a pomoc bližním umožňuje,“ dodává.