Transfuzka plná uniforem. Záchranáři všech složek umocnili svou pomoc veřejnosti a společně darovali krev a plazmu
30. dubna 2024Máme 30. dubna, datum, které je spojené s tradicí filipojakubské noci a pálení čarodějnic. Zapalované vatry mají podle dávných legend všechny živé tvory zbavit všeho nečistého, co se nashromáždilo v temném zimním období, a zároveň jim dodat ochranu pro období nadcházející. Záchranáři všech složek Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje pojali očistný a ochranný rituál po svém. Namísto zapalování ohňů darovali krev a plazmu ve Fakultní nemocnici Olomouc. Na Transfuzní oddělení přišlo více než 130 policistů, hasičů, vojáků, vojenských policistů, záchranářů a samozřejmě také lékařů a sester.
„Chceme ukázat veřejnosti a dalším stávajícím i potenciálním dárcům, že si sami velmi dobře uvědomujeme, jak je bezpříspěvkové darování krve důležité a že jsme schopni spojit síly, když je to potřeba,“ řekla již dříve zástupce primářky Transfuzního oddělení FN Olomouc Alice Entrová. Myšlenka akce nazvané Pomoc2 vznikla v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí transfuzky. „Od poloviny března pracujeme v poněkud provizorních podmínkách, které potrvají až do září. Až bude hotovo, dárce čeká komfortní, moderní prostředí. Než k tomu ale dojde, jsme nuceni transfuzní přípravky odebírat ve ztížených podmínkách. Je to náročné období jak pro nás, tak především pro dárce. Proto jsme velmi vděční za to, že v této kritické době vyslyšely všechny složky integrovaného záchranného systému naši výzvu a společně u nás darovali krev a plazmu,“ dodala.
První dárci se k Transfuznímu oddělení scházeli již od sedmé hodiny ranní. Akci zahájil ředitel FN Olomouc Roman Havlík, který všem zúčastněným poděkoval za ochotu k nezištné pomoci pacientům. Slova díků a chvály zazněla i z úst primářky Transfuzního oddělení Dany Galuszkové a hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka. Příslušníky záchranných složek pozdravili a přišli podpořit také ředitel Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje brigádního generála Tomáše Landsfelda a velitel Pozemních sil Armády České republiky generálmajora Roman Náhončík. Oba se navíc zařadili mezi dárce.
Ze 132 přihlášených dárců nakonec k samotnému odběru z různých důvodů neprošlo jen šest. „Máme z toho obrovskou radost. A taky nás moc těší, že přišlo i 22 prvodárců. Věříme, že u nás nebyli naposledy. A dokonce 15 dárců vstoupilo do registru dárců kostní dřeně, to je skvělá zpráva. Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli našim pacientům pomoci,“ neskrývala nadšení referentka náboru dárců Lucie Dubanská.