Budova II. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc získala čestné uznání v soutěži Stavba roku 2018 Olomouckého kraje
26. března 2019Půl roku po svém otevření si novostavba II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc připsala významné ocenění. Na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže Stavba roku 2018 Olomouckého kraje obdrželi její tvůrci čestné uznání v kategorii Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor. Cenu si vedle zástupců samotné nemocnice jako investora převzali za zhotovitele představitelé společnosti OHL ŽS a také autor projektu Ing. arch. Adam Rujbr.
- II. interní klinika – gastroenterologická a geriatrická (foto: Kamil Saliba)
Letošního ročníku soutěže Stavba roku 2018 Olomouckého kraje se zúčastnily čtyři desítky staveb z okresů Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk. Rozděleny byly do pěti kategorií, v každé z nich zvolila porota vítěze, který se může pyšnit titulem Stavba roku 2018. Uděleno bylo také několik čestných uznání a jedno z nich si v kategorii Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor vysloužila právě unikátní, energeticky pasivní budova II. interní kliniky.
- Ocenění převzal architekt Adam Rujbr.
„Děkuji všem zúčastněným, že se do soutěže přihlásili, ale hlavně že něco vybudovali. Všichni společně chceme, aby náš kraj byl místem, kde lidé chtějí žít, a musíme je mít tedy i na co nalákat a něco pro to udělat,“ uvedl slavnostní ceremoniál ve Vlastivědném muzeu Olomouc Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje, který byl vyhlašovatelem soutěže.
Budova II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím vyrůstala od února 2017 v sousedství chirurgického komplexu. Její součástí je také jednotka intenzivní péče se sedmi boxy a čtyři kompletní pětadvacetilůžková oddělení s dvoulůžkovými i nadstandardními jednolůžkovými pokoji. V objektu se nacházejí rovněž speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty. Stavba s půdorysem ve tvaru písmene U je pozoruhodná také z pohledu celkového designu, technického a konstrukčního řešení. Byla totiž projektována jako budova s téměř nulovou spotřebou energie. Energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí tyto zdravotnické provozy dnes. „Vznikla stavba, která posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti, což by se mělo stát normou,“ řekl ke svému projektu jeho architekt Adam Rujbr.