Chceme přátelskou porodnici otevřenou všem, říká přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc docent Jaroslav Klát

26. září 2024

Jeho medicínským oborem je onkogynekologie, za svůj hlavní manažerský úkol si však uložil pozvednutí úrovně olomoucké porodnice a tím i počtu dětí zde narozených. Od 1. července 2024 je přednostou Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc doc. MUDr. Jaroslav Klát, Ph.D. V čele jedné z největších klinik nemocnice vystřídal prof. MUDr. Radovana Pilku, Ph.D., který pracoviště vedl bezmála šestnáct let.

• Obrázek 1: Přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky doc. MUDr. Jaroslav Klát, Ph.D.

„Přiznám se, že mou hlavní motivací při přihlášce do výběrového řízení na přednostu kliniky byl fakt, že jedenáct let denního dojíždění na dvousetkilometrové ose Olomouc - Ostrava a zpět vyčerpalo mé cestovatelské kapacity,“ směje se s nadsázkou doc. MUDr. Jaroslav Klát, Ph.D. a už vážněji pokračuje: „Samozřejmě mám k tomuto regionu a olomoucké gynekologii velký vztah, narodil jsem se ve Šternberku a vystudoval jsem Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Vést Porodnicko-gynekologickou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc je pro mě velká výzva,“ říká docent Klát, donedávna vedoucí lékař onkogynekologického oddělení a současně statutární zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

A jak vnímá své nové působiště po bezmála čtvrtroce v jeho čele? „Musím říct, že jsem tady našel zajímavý kolektiv převážně mladých lidí s velkým potenciálem pro další rozvoj pracoviště. Jsou velmi natěšeni něco pro něj udělat, jen je potřeba jim dát určitý směr a společný cíl. Zároveň nám trochu chybí starší generace lékařů, která je pro správný chod celého organismu rovněž potřebná,“ uvažuje přednosta kliniky.

Přestože je sám odborností onkogynekolog, za svůj prioritní manažerský cíl v pozici přednosty si klade vylepšení obrazu a s tím související výkonnosti olomoucké porodnice. „Když to řeknu úplně konkrétně, tak za svůj prvotní úkol považuji napravení vztahů s registrujícími gynekology coby poskytovateli primární péče v našem oboru. Chci, aby naši kliniku vnímali jako svého druhu přátelskou servisní organizaci, což se promítne také v tom, že nám sem budou beze zbytku doporučovat nastávající maminky k porodu. Přeji si, aby i samotné rodičky měly stejný dojem, tedy že jsme porodnice určená skutečně všem, nejen komplikovaným kritickým případům. Musíme se trochu oprostit od doktorského vnímání porodu, protože většina miminek přichází naštěstí na svět zdravá a bez komplikací. V tomto máme ještě hodně rezervy, ale postupně je i díky nadšení a pozitivnímu přístupu našich porodních asistentek odstraňujeme,“ těší Jaroslava Kláta.

• Obrázek 2: Za svou prioritu považuje docent Klát vylepšení obrazu a s tím související výkonnosti olomoucké porodnice. Na snímku spolu s primářem Novorozeneckého oddělení MUDr. Janem Hálkem, Ph.D.

Za úspěch v tomto směru považuje přednosta kliniky postupný rozvoj centra porodní asistence. „Nesmíme se bát takových zdánlivých detailů, jako jsou třeba nabídky porodního gauče, aromaterapie či vertikálních porodů. Samozřejmě si musíme nadále udržet nejvyšší odborný status, ale zároveň být také rodinným typem porodnice, téměř něčím jako hotelem pro maminky. Je třeba si uvědomit, že porodnost v naší republice byla v roce 2008 zhruba na čísle 120 tisíc porodů a vloni to bylo už jen kolem 90 tisíc. Z tohoto pohledu i náš pokles z přibližně 2500 porodů ročně na dnešních ani ne 2000 je sice přirozený, ale musíme dělat vše pro to, abychom tento trend zastavili. Nyní rodí slabé ročníky žen z devadesátých let, které navíc ne vždy touží po dítěti jako po svém životním cíli, takže se klidně můžeme celorepublikově dostat někam k číslu 70 tisíc porodů za rok. V takové situaci musíme stát opravdu o každou nastávající maminku,“ zdůrazňuje docent Klát.

V jeho úsilí porodnickému týmu FN Olomouc významně pomáhá velká rekonstrukce porodních sálů, jež byla nedávno ve více než sto let starém sídle kliniky ukončena. „Jsem za to velmi rád, protože to byla skutečně komplexní rekonstrukce, která naše porodní sály posunula do současné moderní doby. Před jejím započetím byl stav velmi neutěšený, nyní je to tam moc hezké. Další významné změny v našem stávajícím pavilonu už asi neproběhnou a my všichni s nadějí vyhlížíme chystanou výstavbu nového sídla kliniky. Viděl jsem stavební plány, které jsou opravdu velkorysé a po jejich realizaci bychom tu měli mít nejmodernější porodnici v celé České republice,“ těší se přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc.

A jaké jsou jeho osobní ambice v pracovní oblasti? „Jako onkogynekolog bych rád docílil toho, abychom co nejdříve dosáhli na evropskou akreditaci pro léčbu rakoviny děložního čípku, která by nás posunula mezi přední centra nejvyššího typu u této diagnózy,“ uzavírá doc. MUDr. Jaroslav Klát, Ph.D.

• Obrázek 3: Porodní boxy nedávno prošly velkou rekonstrukcí.