Dekubity pod kontrolou: Olomoucká nemocnice přivítala stovky zájemců na osvětové akci

11. listopadu 2024

Více než sto padesát zdravotníků, studentů i zájemců z řad laické veřejnosti zamířilo v pátek 8. listopadu na II. interní kliniku Fakultní nemocnice Olomouc, aby se seznámili s novinkami v oblasti prevence a léčby dekubitů. Akce pořádaná v rámci Světového dne STOP dekubitům nabídla bohatý program, v němž nechyběly prezentace, interaktivní stanoviště ani praktické workshopy. Zaujaly také ukázky správného polohování u ležících pacientů a poradenství v sociální problematice a oblasti správné výživy u pacientů s dekubity.

Osvětovou akci zahájila náměstkyně nelékařských oborů Ing. Bc. Andrea Drobiličová, MHA. Prevenci dekubitů i jejich léčbě věnuje Fakultní nemocnice Olomouc velkou pozornost, má propracovaný a zavedený systém prevence a léčby dekubitů. „Velký zájem nás opravdu těší. Každým rokem přichází stále více lidí, což dokládá, že povědomí o dekubitech roste,“ uvedla Drobiličová. „Akce by ale nebyla možná bez úsilí mých kolegů, kteří se na programu podílejí a každý rok připravují zajímavé prezentace,“ zdůraznila.

  • Obrázek 1: Osvětovou akci zahájila náměstkyně nelékařských oborů Ing. Bc. Andrea Drobiličová, MHA.

 

Vrchní sestra II. interní kliniky Mgr. Lenka Šeflová ve své úvodní přednášce seznámila přítomné s nejnovějšími poznatky v oblasti prevence a léčby dekubitů, které zazněly na konferenci Evropského poradního panelu pro problematiku dekubitů (EPUAP) ve švýcarském městě Lausanne. „Nově jsme do programu zařadili workshopy zaměřené na prevenci kožních trhlin a správné postupy při používání adhezivních krytí a náplastí. Účastníci si mohli osvojit techniky, které snižují riziko poranění kůže způsobeného těmito materiály, a lépe tak chránit zdraví pokožky. Samozřejmostí jsou také ukázky moderních pomůcek, materiálů a přípravků k ošetřování dekubitů“, upřesnila Šeflová.

Mgr. Adéla Kolková z Úseku nelékařských oborů spolu s konzultantkami hojení ran (sestry specialistky) připravila zajímavý program celé akce. Na jednotlivých stanovištích se mohli návštěvníci dozvědět mimo jiné o tom, co jsou to proleženiny, proč vznikají, jak jim předcházet a jak pečovat o své blízké s dekubitem, vývodem nebo plenkovou dermatitidou. Zájem byl také o to, jak správně fotodokumentovat ránu v praxi, co vše umí aplikace zScanner, jak správně provádět bandážování. „Osvětová akce se těší podpoře také na mezinárodní úrovni – Světový den STOP dekubitům letos připadá na 21. listopadu a s osvětou pomáhá i portál www.dekubity.eu, který nabízí další praktické informace pro všechny, kteří chtějí dekubitům předcházet,“ doplnila Kolková.

„Jsem velmi ráda, že naše pozvání přijali i lidé používající invalidní vozík. Na specializovaném stanovišti zaměřeném na osoby používající invalidní vozík odborníci odpovídali na otázky týkající se prevence poranění kůže a dalších zdravotních témat souvisejících s životem na vozíku,“ uzavřela Lenka Šeflová.

  • Obrázek 2: Pořadatelé připravili také informační stanoviště pro osoby používající invalidiní vozík.