Díky dobrovolníkům a firmě Prusa Research má FN Olomouc čtyřicet ochranných štítů
21. března 2020Akutní nedostatek ochranných štítů pro anesteziology a urgentní zdravotníky Fakultní nemocnice Olomouce se podařilo v řádu hodin zažehnat díky aktivitě lékařek MUDr. Lenky Doubravské, Ph.D. a MUDr. Kateřiny Dostálové, Ph.D. Zapojením vlastních kontaktů a dobrovolníků na sociálních sítích se jim podařilo dohodnout rychlou výpomoc od firmy Prusa Research, která je proslavená po celém světě výrobou 3D tiskáren. Odborníci FN Olomouc tak nyní mají k dispozici čtyři desítky ochranných štítů a další tisknou olomoučtí dobrovolníci.
„Na klinice se mě zeptali, jestli bych dokázala dodání štítů zařídit, ať to zkusím. Přes několik kontaktů se mi podařilo dostat až k panu Josefu Průšovi, který prosbu vyslyšel. Přes dobrovolného prostředníka z Facebooku, který jel dnes ráno do Olomouce, nám vytištěné ochranné štíty poslal,“ popisuje rychlou akci lékařka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Z firmy Prusa Research do Olomouce přišlo čtyřicet štítů, třináct z nich nemocnice předala kolegům ze záchranné služby. Mezitím zareagovali na výzvu MUDr. Kateřiny Dostálové z Oddělení urgentního příjmu majitelé 3D tiskáren z Olomouce, kteří již včera dodali zdravotníkům další čtyři kusy štítů. „V tisku i nadále pokračují, a to i díky panu Průšovi, kterým poskytl zdarma software pro všechny 3D tiskaře,“ dodává Lenka Doubravská.
Ochranné štíty jsou další bariérou před obličejem proti sekretům z dýchacích cest nebo před krví pacientů. Jejich výhodou je, že chrání nositele včetně krku a okolí oči, tedy důkladněji než brýle. „Štíty používáme hlavně u intubací, kdy je riziko kontaktu s virem velmi vysoké, nebo při invazivním zajištění pozitivního pacienta. Ideálně bychom je měli mít pokaždé, když máme podezření a pečujeme o velmi infekční pacienty,“ vysvětluje Lenka Doubravská.