Dobrou náladu na Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc šíří i Muffin a Rex
2. prosince 2019Ten pohled se neomrzí. Jakmile se canisterapeutický tým objeví v místnosti, zvedne se obrovská vlna pozitivních emocí. Radost z přítomnosti přítulného pejska přitom mají nejen pacienti, ale také zdravotnický personál. Na Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc dobrou náladu ve vydatných porcích rozdává také Alena Moudrá a její griffonek jménem Muffin. Aby mohla jednou za dva týdny jako dobrovolník pomáhat, neváhala přihlásit Muffina k přísným canisterapeutickým zkouškám.
„Před půl rokem mi manžel přeposlal článek o canisterapii ve fakultní nemocnici. Obsahoval výzvu pro chovatele, jestli by se nechtěli zapojit. Přihlásila jsem se, protože už před několika lety, tehdy ještě s fenkou griffonka, jsem chodila ve Zlíně za malými dětmi,“ vysvětluje Alena Moudrá. Čtyřletý Muffin je podle ní ideální pro canisterapii na geriatrii. „Je to velmi společenský pejsek, rád se mazlí, ale moc nepoleží, jeho povaha je vhodná právě pro kontakt se staršími lidmi,“ charakterizuje svého psa, který si už dokonce zahrál i v reklamě energetické společnosti. Dobrovolnické činnosti v nemocnici se Alena Moudrá věnuje přesto, že je maminkou osmiměsíčního chlapečka. Není těžké to skloubit? „Ani ne, když jsem s Muffinem, tak se o syna stará manžel. Pracuje nedaleko, v Ústavu molekulární a translační medicíny,“ odpovídá s úsměvem.
Alena Moudrá však není jedinou dobrovolnicí, která rozveseluje pacienty největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě. „Velký dík patří i Andree Roskové, která se svým křížencem Rexem dochází na oddělení geriatrie od července,“ upozorňuje Mgr. Petra Stejskalová z Odboru hlavní sestry, která zavedení canisterapie ve FN Olomouc iniciovala.
Canisterapii a felinoterapii, tedy podpůrné léčebné metody, které využívají působení pozitivní energie psů a koček na zdraví člověka, praktikují ve Fakultní nemocnici Olomouc téměř dva roky. V kontaktu se speciálně vycvičenými zvířaty jsou nejčastěji pacienti Oddělení geriatrie. Renomovaná terapeutka Jana Dohnalová ze šternberského spolku Aura Canis ale navštěvuje s kocourem Jonášem a fenkou Aničkou také Oddělení NIP / DIOP (Následné intenzivní péče a Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče), kde jsou hospitalizováni nemocní, u nichž po zvládnutí akutního kritického stavu nadále selhává jedna či více základních životních funkcí a je nutná jejich dlouhodobá a intenzivní podpora. „U těchto pacientů sehrává canisterapie, mimo pozitivní působení na psychický stav, důležitou roli v rehabilitaci. Přítomností a kontaktem se psem, se pacienti i jejich svalstvo hezky uvolní. Následná rehabilitace tak umožní větší rozsah pohybu. Díky tomu je snadnější předcházet závažným kontrakturám,“ dodává Mgr. Stejskalová.