Dobrovolnické centrum spojilo síly s prostějovskou školou a PICC tým má k dispozici stovky speciálních rukávků
27. srpna 2023Je to důležitá, ne-li přímo nezbytná pomůcka při péči o tzv. PICC katetr, tedy žilní vstup, který zdravotníci využívají při střednědobé nebo dlouhodobé nitrožliní léčbě. Řeč je o rukávcích ze speciálního materiálu, které se používají k překrytí katetru a usnadňují zdravotníkům péči a pacientům každodenní život s žilním vstupem. PICC tým FN Olomouc má nyní díky iniciativě Dobrovolnického centra a spolupráci se Střední školou designu a módy v Prostějově zásobu rukávků na několik měsíců.
- Obrázek: PICC tým má nyní díky studentům a pedagožkám prostějovské školy k dispozici stovky rukávků.
Co má na starosti PICC tým?
Jedná se o specializovaný tým zdravotních sester a lékařů, který zahájil svou činnost 1. října 2017 a má na starosti zabezpečení adekvátního trvalého žilního vstupu při léčbě nitrožilní formou. PICC tým zajišťuje komplexní péči o střednědobé až dlouhodobé žilní vstupy u dospělých i dětských pacientů. Významně tak přispívá ke zkvalitnění ošetřovatelské péče, zvýšení bezpečí a komfortu pacientů a u těch dětských nezřídka umožňuje nahradit traumatizující hospitalizaci ambulantní léčbou. Tyto typy katetrů jsou důležitým nástrojem moderní medicíny, nacházejí uplatnění při podávání léků, výživy či krve a krevních derivátů. Jsou nezbytné u značné části hospitalizovaných pacientů, své místo však mají též u ambulantní formy léčby, typicky chemoterapie u onkologicky nemocných, ale využijí je i pacienti i při domácí nutriční terapii.
„Odborný tým zajišťuje péči o pacienty od zavedení až po vytažení katetru u hospitalizovaných i ambulantních pacientů. Výsledkem je zvýšení komfortu pro pacienty a snížení čekací doby pro zavedení katetru,“ popisuje náměstkyně nelékařských oborů Ing. Bc. Andrea Drobiličová, MHA. Od roku 2017 zavádí katetry vedoucí lékař PICC týmu MUDr. Martin Troubil, Ph.D. a o převazy pacientů se stará tým profesionálně vyškolených sester v čele s Mgr. Martinou Douglas. Je to parta zdravotníků, kteří pracují se srdcem, láskou a s vysokou odborností a profesionalitou a za to jim patří velký obdiv.
Co je to PICC rukávek?
K překrytí sterilního krytí katetru se často používá elastický pruban, který lze zakoupit v lékárně. Podle informací PICC týmu ale z mnoha důvodů není zcela vyhovující. Příliš táhne, třepí se a musí se tedy i často měnit. Ne vždy je také dostupná vhodná velikost, kterou pacient potřebuje.
V Dobrovolnickém centru FN Olomouc tak vznikl nápad na spolupráci se Střední školou designu a módy v Prostějově. "Nejprve jsme museli obstarat vhodné elastické materiály, z nichž se bude šít. Za poskytnutí krásných látek proto děkujeme firmě Draps a za jejich zprostředkování naší dobrovolnici Evě Gürbüz, která zajistila kontakt a předání materiálu," popisuje zrod projektu koordinátorka Dobrovolnického centra Marija Aleksićová.
Studenti, ale především pedagogové Střední školy designu a módy v Prostějově pak ušili během několika měsíců stovky krycích rukávků v různých designech, velikostech a barevných provedeních pro dospělé i dětské pacienty.
"Za zapojení a pomoc děkujeme paní ředitelce Blance Čechové a zejména pedagožkám Daně Šramaté a Jaroslavě Sedlářové, které mají na starosti design oděvu a starají se o praktickou část výuky. Do realizace nápadu se pustily s obrovským nadšením a smyslem pro detail. Při tvorbě využily speciální šicí stroje, aby zajistili ploché švy, které nebudou způsobovat otlaky a budou tak maximálně komfortní pro pohodlné denní nošení," vyzdvihuje zásluhy pedagožek Marija Aleksićová. Jak potěšeně dodává, Dobrovolnické centrum FN Olomouc se dohodlo s vedením prostějovské školy na dlouhodobé spolupráci. "Moc se těšíme na další společné projekty," uzavírá koordinátorka.