Dostavba Kliniky nukleární medicíny finišuje. Nový přístroj PET/CT je již na místě
29. června 2023Již od března loňského roku funguje Klinika nukleární medicíny Fakultní nemocnice Olomouc v provizorních podmínkách. Důvodem je rozsáhlá rekonstrukce a dostavba pracoviště PET/CT. Investiční akce, která je částečně financovaná z programu IROP, se viditelně blíží do finále. Nejen že již stojí nová dvoupodlažní budova, ale odborníci také převzali a instalují to nejdůležitější a nejcennější, co objekt pacientům nabídne – nový přístroj PET/CT.
- Nový přístroj PET/CT v několika částech převzali na Klinice nukleární medicíny minulý týden.
Jednu z nejmodernějších verzí přístroje PET/CT od firmy Siemens za necelých 100 milionů korun nastěhovala přepravní společnost v několika kusech do nové budovy minulý týden. Rozložený Siemens Biograph Vision 600 budil pozornost celého týmu Kliniky nukleární medicíny. „Pro nás je to velký svátek. Tímto přístrojem z posledních vývojových generací PET/CT se zatím může pochlubit jen velmi málo pracovišť jak v České republice, tak i v celé Evropě. Navíc je to jedinečná příležitost prohlédnout si jednotlivé části této technologie. V následujících dnech již přijedou technici Siemensu a přístroj složí a připraví k důkladnému testovacímu provozu,“ vysvětluje vedoucí radiologický asistent Ing. Bc. Jiří Horalík, DiS. s tím, že celková váha přístroje přesahuje pět tun.
Na uvedení nového přístroje do plného provozu mají odborníci ještě dva měsíce. Stavba má být kompletně hotová v listopadu letošního roku. Kromě nové vyšetřovny PET/CT, která bude fungovat nezávisle na již fungující vyšetřovně PET/CT, vzniknou v přistavěné dvoupodlažní budově laboratoře pro výrobu a distribuci radiofarmak a také zázemí pro personál. „Rekonstrukce a dostavba Kliniky nukleární medicíny zvýší vybavenost nemocnice a zlepší podmínky pro zajištění adekvátní moderní zdravotní péče. A to včetně navýšení kapacity, kterou bude možné využít jak trvale, tak i s nově získanou možností dalšího navýšení v případě krizové situace, například rozkolísání chodu zdravotnických zařízení v případě epidemií,“ vysvětluje přednosta Kliniky nukleární medicíny FN Olomouc prof. MUDr. Milan Kamínek, Ph.D.
Klinika nukleární medicíny FN Olomouc se zaměřuje nejen na poskytování diagnostické zdravotní péče, ale i terapeutických úkonů na lůžkovém oddělení především u onkologických pacientů, a sice v rámci Komplexního onkologického centra (KOC), které se ve FN Olomouc nachází. Spolupracující vysoce specializovaná centra KOC působí nejen v Olomouckém kraji, ale v případě některých specifických diagnóz také v kraji Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském.
Technologie PET/CT je považována za nejmodernější metodu v diagnostice nádorových onemocnění. Spojuje vyšetření pozitronovou emisní tomografií (PET) a výpočetní tomografií (CT). Získané obrazy obsahují informaci o metabolické aktivitě tkání a jsou díky CT modalitě doplněny informacemi o anatomii pacienta. Vyšetřovací metody PET/CT umožňují odhalit řadu patologických stavů zejména v onkologii, ale i kardiologii, neurologii, pneumologii, urologii, využívá se rovněž při průkazu zánětlivých a degenerativních procesů.
Fakultní nemocnice v Olomouci pořídila první přístroj PET/CT v roce 2005 jako první zdravotnické zařízení na Moravě. Od roku 2010 pracoviště sídlí v samostatné budově. Pracoviště PET/CT Kliniky nukleární medicíny ve spolupráci s Oddělením lékařské fyziky a radiační ochrany splnilo akreditační standardy pro udělení EARL akreditace pro vyšetření prováděná pomocí radiofarmaka 18F-FDG. Plněním akreditačních podmínek je pracoviště zařazeno mezi takzvaná „Centra excelence“ v rámci Evropy.
Pro pacienty pracoviště PET/CT Kliniky nukleární medicíny má tato akreditace přínos spočívající v jednotném způsobu měření a hodnocení výsledků jejich vyšetření. Dále také umožňuje kontrolovat a hodnotit vývoj výsledků vyšetření v čase při dlouhodobém sledování zdravotního stavu.
Další informace najdete zde.