Expertní komise pod vedením prof. Köchera se zasadila o prosazení a spuštění programu screeningu aneuryzmatu abdominální aorty

23. října 2024

Ruptura aneuryzmatu břišní aorty - fatálně nebezpečné zdravotní riziko, které přichází náhle a bez varování a může mít tragické následky. Díky práci expertní komise pro přípravu programu screeningu aneuryzmatu abdominální aorty pod vedením primáře Radiologické kliniky FN Olomouc a předsedy České společnosti intervenční radiologie prof. MUDr. Martina Köchera, Ph.D., bude tento screeningový program spuštěn už od ledna roku 2025.


Výduť břišní aorty (AAA) je vakovité rozšíření abdominální aorty o alespoň polovinu svého průměru, které, pokud není elektivně léčeno, je spojeno s rizikem fatální ruptury. Ruptura aneuryzmatu se projeví jako náhlá, krutá bolest, u pacienta dochází k rychle se prohlubujícímu šoku, těžké hypotenzi s projevy symptomů jako zvětšující se objem břicha či pulzující hmatná rezistence v břiše. 


V asymptomatické fázi bývá aneuryzma objeveno náhodně jako pulzující rezistence při fyzikálním vyšetření břicha pohmatem nebo jako náhodný nález při ultrasonografii či výpočetní tomografii (CT) břicha prováděných z jiné indikace. 


Možnosti léčby tohoto závažného onemocnění jsou buďto chirurgická léčba (našití protézy, která nahradí postiženou část aorty) nebo léčba endovaskulární (zavádění stentgraftů – pokrytých stentů). Vzhledem k tomu, že onemocnění je u většiny pacientů asymptomatické, je vhodné aneuryzma abdominální aorty v populaci aktivně vyhledávat a následně, v indikovaných případech, včas léčit. Aneuryzma břišní aorty lze velmi jednoduše, rychle a bezbolestně diagnostikovat ultrazvukovým vyšetřením.
Další informace o screeningu AAA naleznete na webových stránkách: 
https://mzd.gov.cz/populacni-pilotni-program-screeningu-aneurysmatu-abdominalni-aorty/
https://www.crs.cz/cs/screeningove-programy/aneurysma-abdominalni-aorty.html