Fakultní nemocnice Olomouc nabízí odstraňování mandlí u dětí plazmovou koblací. Nová metoda zbaví malé pacienty bolesti
5. července 2019Menší pooperační bolestivost a riziko krvácení, rychlejší hojení a preciznější odstranění nežádoucí tkáně. To vše jsou výhody plazmové koblace, nové metody k odstranění nosní mandle (adenotomie) a zmenšení objemu krční mandle (tonsilotomie). Odborníci z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc jsou jedni z prvních, kteří tuto metodu používanou v České republice zhruba dva roky svým pacientům nabízejí.
Zdravé nosní a krční mandle pomáhají bránit organismus před bakteriemi, které se dostávají do těla nosem či ústy. Pokud ovšem samotné mandle způsobují opakované záněty, případně překážejí v dýchacích cestách, může lékař doporučit jejich chirurgické odstranění. „Plazmová koblace je nadstandardní a zatím nejšetrnější metoda sloužící k odstranění nosní mandle nebo zmenšení objemu krční mandle. Plazma o teplotě čtyřicet až sedmdesát stupňů naruší tkáň mandlí, kterou následně během zákroku odsaje sonda. Operace probíhá v narkóze a trvá zhruba půl hodiny. Jedinými omezeními pro něj jsou tak odpočinek v následujících dnech spolu s konzumací stravy, která se snadno polyká,“ popisuje novou metodu primář Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc MUDr. Jiří Hoza, Ph.D.
Tým jeho kliniky nabízí odstranění mandlí plazmovou koblací především dětským pacientům, metodu však mohou v některých případech využít i dospělí. „A to zejména při zmenšení zbytnělé nosní sliznice a redukci měkkého patra a čípku u lidí, které trápí chrápání,“ dodává primář Hoza.
Plazmová koblace je zákrok, za nějž si zájemci ve Fakultní nemocnici Olomouc připlatí částkou 8.500 korun. „Bližší informace lze získat v rámci dětské ORL poradny, do níž je možné se objednat osobně na naší klinice či na telefonním čísle 588 444 172,“ uzavírá MUDr. Jiří Hoza, Ph.D.