Fakultní nemocnice Olomouc podpořila boj s rakovinou prsu osvětovou akcí Růžový říjen

16. října 2024

Rakovina prsu představuje velmi závažný zdravotní problém, každoročně se v České republice diagnostikuje vice než 7500 nových případů tohoto nádorového onemocnění. Velmi důležitá je právě prevence a včasná diagnostika, která může významně přispět k úspěšné léčbě. Fakultní nemocnice Olomouc se proto rozhodla podpořit ženy v boji s rakovinou prsu, a to osvětovou akcí Růžový říjen - Den prevence.

V rámci rozsáhlé půldenní akce, která se konala v přednáškových sálech II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické, mělo více než 80 jejích návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti možnost zúčastnit se interaktivních workshopů prakticky zaměřených na ukázky kineziotapingu k prevenci a zmírnění lymfedému po operaci prsu. Dále nechybělo stanoviště samovyšetřování prsu, kde mohli zájemci kromě nácviku tohoto vyšetření klást dotazy jak všeobecným sestrám, tak lékařům, a měli také možnost prohlédnout si prsní implantáty, expandéry a pooperační prádlo. Další ze stanovišť se tematicky zaměřila na prevenci a řešení poradiačních reakcí a také na péči o tělo během onkologické léčby.

„Jsme velmi mile překvapeni a potěšeni velkým zájmem o naši akci Růžový říjen, kterou se připojujeme k mezinárodní kampani, jež každoročně připomíná prevenci rakoviny prsu.  Cílem našich aktivit je samozřejmě prevence, ale rovněž i podpora žen, kterým je tato závažná nemoc již diagnostikována a jsou na dlouhé cestě právě v boji s rakovinou prsu,“ sdělila Adéla Kolková z Úseku nelékařských oborů FN Olomouc.

Druhá část dne byla věnovaná přednáškám, v jejichž rámci odborníci z olomoucké fakultní nemocnice prezentovali témata jako hereditární predispozice k nádorům, co mohou ženy dělat v rámci prevence karcinomu prsu a případně jak předcházet nežádoucím účinkům spojených s chemoterapií a radioterapií. Posluchači se seznámili s možnostmi rekonstrukce prsu z pohledu plastického chirurga, ale také s tím, jak pečovat o operační ránu a jizvu nebo jaké jsou preventivní kroky lymfedému horní končetiny po operaci prsu. Opomenuta nebyla ani témata věnovaná podpoře sebedůvěry u žen s rakovinou prsu či pomoci ženám v rámci rekonvalescence po operaci prsu. Představeny byly speciální podpůrné podprsenky a v nabídce nechyběly ani možnosti řešení poradiačních reakcí, k nimž může dojít v rámci ozařování. Závěr celé konference patřil představení práce Ambasadora onkologických pacientů a nabídce doplňkových programů pro onkologické pacienty.

Říjen je na celém světě měsícem prevence rakoviny prsu a podpory nemocných žen. Tato myšlenka - Breast Cancer Awareness Month - vznikla v roce 1985 v USA. Cílem je podpořit prevenci, ale také ukázat, jak se s nemocí potýkají ženy, které potkala. Tradičním symbolem se stala růžová stužka a hlavně samotná růžová barva, proto se také ve světě používá pro říjen název „pinktober“ (zdroj: Mamma HELP – Říjen v růžové).