Fakultní nemocnice Olomouc zvítězila v soutěži o společenskou odpovědnost

12. září 2024

Olomoucký kraj ocenil firmy, organizace, obce i živnostníky, kteří se chovají společensky odpovědně, tedy dělají pro společnost víc, než ukládá zákon. Ocenění si převzali v úterý 10. září v Pevnosti poznání. V kategorií organizací veřejného sektoru nad 51 zaměstnanců získala cenu za 1. místo Fakultní nemocnice Olomouc.

• Obrázek 1: Cenu převzaly Mgr. Adéla Kolková z Úseku nelékařských oborů FN Olomouc (vlevo) a vedoucí Sociálního oddělení FN Olomouc Mgr. Jana Pytlíčková.

Společenská odpovědnost ideově vychází z tzv. CSR (Corporate Social Responsibility), což znamená dobrovolné začleňování sociálních a ekologických hledisek nejen do každodenních činností dané organizace, ale i do zodpovědného chování vůči svému okolí. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě bylo oceněno v regionální oblasti zejména za výbornou spolupráci s Olomouckým krajem, statutárním městem Olomouc, ale i ostatními obcemi při zajištění lékařských pohotovostních služeb, v sociální oblasti za organizaci vzdělávacích a rozvojových aktivit jak pro své zaměstnance, odborníky ve zdravotnictví, tak pro širokou veřejnost. Kladně hodnocen byl přístup zaměstnanců k preventivním a rehabilitačním programům. V oblasti evniromentální nelze opomenout zřizování fotovoltaických elektráren na budovách v areálu FN Olomouc, které pokrývají až 20 % spotřeby elektrické energie.

• Obrázek 2: Cenu převzaly Mgr. Adéla Kolková z Úseku nelékařských oborů FN Olomouc (vpravo) a vedoucí Sociálního oddělení FN Olomouc Mgr. Jana Pytlíčková.

"Významným počinem, který se nám v loňském roce podařil a velmi úzce souvisí právě se společenskou odpovědností, je zřízení Centra provázení. To podporuje rodiny dětských pacientů po sdělení závažné diagnózy, a to od prvních chvil, v období vyrovnávání se s novou skutečností až do předání do péče následných služeb," zmínila vedoucí Sociálního oddělení FN Olomouc Mgr. Jana Pytlíčková.

"Ocenění si velmi vážíme a je pro nás jednou z dalších motivací, proč projekty v oblasti společenské odpovědnosti rozvíjet a posouvat až za hranice naší nemocnice," doplnila Mgr. Adéla Kolková z Úseku nelékařských oborů FN Olomouc, která společně s Mgr. Janou Pytlíčkovou cenu přebírala.

• Obrázek 3: Cenu předával náměstek hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Dalibor Horák.

Vyplněné dotazníky do soutěže pečlivě posuzovali certifikovaní manažeři společenské odpovědnosti, vítěze vybírala speciálně složená porota. Ocenění se udělovala ve čtyřech hlavních kategoriích, což umožnilo vyzdvihnout různé stránky společenské odpovědnosti.

• Obrázek 4: Cena Olomouckého kraje za společenskou zodpovědnost.