FN Olomouc dále posouvá hranice telemedicíny. Rozvíjí pilotní projekt integračního serveru

7. ledna 2025

Fakultní nemocnice Olomouc ve spolupráci s agenturou domácí péče e-Sestřička rozvíjí aktuální trendy moderní zdravotní péče. Na nedávném setkání obě strany diskutovaly o budoucnosti Integračního serveru – platformy, která mění způsob sdílení zdravotnických dat a zlepšuje péči o pacienty.

  • Obrázek 1: Při setkání zástupců FN Olomouc a agentury domácí péče e-Sestřička padla řada návrhů na další rozvoj projektu Integračního serveru.

 

Vedení FN Olomouc si uvědomuje důležitost inovací. Důkazem je mimo jiné vznik Úseku pro Inovace a digitalizaci, jehož cílem je například využití potenciálu moderních technologií ve zdravotnictví, ale také koordinace dalších klíčových oblastí rozvoje nemocnice. Integrační server je přitom jedním z klíčových projektů, který tento úsek koordinuje.

Inovace v akci

Integrační server již nyní propojuje fakultní nemocnici s agenturou domácí péče e-Sestřička. Umožňuje například vzdálenou konzultaci a monitoring léčby prostřednictvím fotografií ran, které pacienti pořizují sami nebo za pomoci zdravotníků domácí péče.

Pilotní testování prokázalo, že platforma má velký potenciál dalšího rozvoje. Mohla by například obsahovat detailnější popisy zdravotních stavů nebo další informace, které by byly okamžitě dostupné lékařům a sestrám. To by nejen šetřilo čas, ale také zvyšovalo kvalitu péče.

Rychlejší rozhodování a větší pohoda pro pacienty

Integrační server by mohl podpořit proces rozhodování při triáži (pozn. red. proces určování priority ošetření pacientů na základě závažnosti jejich stavu) pacientů na urgentních příjmech. Lékař tak například může ještě před příchodem pacienta vidět fotografii rány a lépe se připravit na další postup. Tím se zkracuje čas nezbytný k zahájení léčby a snižuje stres pro všechny zúčastněné.

Další plány a rozvoj

Na setkání mezi zástupci nemocnice a agentury domácí péče zazněly i další návrhy na vylepšení projektu. Jedním z nápadů je sdílení propouštěcích zpráv přímo s agenturami domácí péče. To by umožnilo snazší sdílení zdravotnické dokumentace a zamezilo situacím, kdy pacienti musí složitě dohledávat papírovou dokumentaci z nemocnice, kterou často nemohou najít. Zdravotníci by tak měli všechny potřebné informace ihned k dispozici.

Zástupci agentur navíc navrhli rozšíření spolupráce za hranice Olomouckého kraje, jsou přesvědčeni, že projekt by mohl sloužit jako inspirace pro další nemocnice v České republice. Nemocnice plánuje další rozšíření projektu, které zahrne například praktické lékaře, další agentury domácí péče, ale také další kliniky v rámci nemocnice. Cílem je jednoduchá a efektivní spolupráce, která odpovídá potřebám pacientů i zdravotníků.