Infekční oddělení FN Olomouc nabízí lidem z rizikových skupin preventivní léčebnou ochranu před nákazou HIV
7. února 2024Nákaza HIV a jí způsobené onemocnění AIDS sice již neplní titulní stránky novin jako před lety, stále jsou tu však mezi námi a pořád jde o hrozbu ohrožující životy. Riziko nakažení je nejvyšší v některých sociálních skupinách, pro jejichž členy se nabízí nový a účinný způsob ochrany - metoda preexpoziční profylaxe (PrEP), tedy preventivní užívání dvojkombinace léků na léčbu infekce zdravou, HIV negativní osobou. Jako první na střední Moravě ji zájemcům nabízí Infekční oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.
„Preexpoziční profylaxe je doplňková metoda prevence před nákazou HIV pro osoby, které žijí ve vysokém riziku této smrtelně nebezpečné nákazy. Pravidelné preventivní užívání dvojkombinace léků může snížit riziko nákazy virem HIV až o devadesát procent,“ říká primářka Infekčního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Martina Kundschofská.
V České republice je PrEP dostupná od roku 2017. Hradí si ji sám uživatel a její předepisování se řídí doporučením Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti. „Ve vysokém riziku nákazy HIV jsou zejména lidé, kteří patří do rizikových skupin. Tedy například muži mající sex s muži, sexuální pracovníci, partneři HIV pozitivních osob, injekční uživatelé drog, ale také lidé nepoužívající kondom vždy a se všemi sexuálními partnery, mající nechráněný sex s více než jedním partnerem či mající sexuálního partnera, který má jiné sexuální partnery a je ve zvýšeném riziku nákazy virem HIV a podobně,“ vypočítává primářka Kundschofská.
Preexpoziční profylaxe se užívá ve formě tablety, která se bere jednou denně a obsahuje dvě léčiva (emtricitabin a tenofovir), jež brání usazení viru HIV v těle a spolehlivě tak chrání před infekcí. Musí se však užít před tím, než k riziku dojde, a nedokáže ochránit před ostatními pohlavně přenosnými infekcemi, jako jsou syfilis, kapavka, chlamydie nebo hepatitidy B a C. V případě, že člověk sám sebe vyhodnotí, nebo je někým ze zdravotníků či konzultantů například při anonymním testování či při léčbě jiné pohlavní nemoci vyhodnocen jako rizikový, a má o PrEP zájem, může se obrátit na Infekční oddělení FN Olomouc na telefonním čísle 544 885 620 v pracovní dny od 9 do 13 hodin. „Nejbližší podobnou možnost v rámci infekčních oddělení mají lidé až v Ostravě a Brně,“ doplňuje MUDr. Martina Kundschofská.
V Lékárně Fakultní nemocnice Olomouc je v současné době cena za jedno balení léku PreP 631 Kč.
- Obrázek: Budova G - sídlo Infekčního oddělení. Mapa areálu ZDE.