Klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc reaguje na aktuální potřeby. Využívá nová lůžka intenzivní péče
31. března 2021Na nedostatek lůžek intenzivní péče pružně reaguje Klinika plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc. Od úterý 30. března má renomované pneumologické pracoviště k dispozici čtyři nová lůžka intermediární péče. Při příležitosti stavebních prací se také někdejší pacientská jídelna proměnila v novou sesternu. Úpravy oddělení 26 si vyžádaly zhruba dva miliony korun.
„Zvýšená potřeba tohoto typu hospitalizace se v posledním roce skloňuje pochopitelně hlavně v souvislosti s pandemií COVID-19. Netýká se to ale jen těchto nemocných. Intenzivní péče musí být u nás dostupná pro pacienty s různými respiračními onemocněními,“ podotkl při včerejším slavnostním předání lůžek do užívání primář kliniky MUDr. Milan Sova, Ph.D. Nová lůžka intermediární péče jsou podle něj určena pro ty pacienty, kteří již nevyžadují umělou plicní ventilaci, ale je nutné monitorovat jejich vitální funkce nebo například podávat kyslík o vysokém průtoku. „Díky těmto úpravám bude možné poskytovat špičkovou péči, a to nejen pacientům v našem regionu,“ doplnil přednosta kliniky MUDr. Petr Jakubec, Ph.D. Celkově nyní Klinika plicních nemocí a tuberkulózy disponuje deseti lůžky intenzivní péče.
Stavební práce spojené s modernizací lůžkového fondu klinika využila k přestěhování sesterny do někdejší jídelny pro pacienty. „Dosavadní sesterna už prostorově ani vybavením nedostačovala našim potřebám, jen stěží jsme v té místnosti mohly být čtyři najednou a příprava zdravotnických činností tady byla značně komplikovaná. V nové sesterně je dostatek místa, vše je pěkně uspořádané a každá máme svůj prostor,“ pochvalovala si staniční sestra Mgr. Jana Hrušková.
Radost z nových lůžek intenzivní péče a přestěhované sesterny měl i ředitel Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D. „To nejcennější, co naše nemocnice má, jsou její zaměstnanci. Je pro nás proto důležité poskytnout jim i dostatečné a odpovídající zázemí a jsem rád, že jste o tuto změnu usilovali a zasloužili se tak o ni přímo vy na klinice. Platí totiž, že co nenavrhneme a neposuneme my sami, to nebudeme mít,“ zdůraznil ředitel nemocnice. Dynamický rozvoj plicní kliniky a její zaměření na praktickou výuku budoucích lékařů ocenil děkan Lékařské fakulty UP v Olomouci prof. MUDr. Josef Zadražil, CSc. „Postarat se o výchovu nové generace lékařů patří mezi nejdůležitější poslání fakultní nemocnice a jsem velmi rád, že plicní klinika se snaží i v tak nepříznivé době studenty dostat přímo na pracoviště a nespoléhat se jen na distanční výuku. Toho si velmi cením,“ uvedl děkan.