Malý zázrak. Po roce hospitalizace ve fakultní nemocnici odešel pacient domů po svých

4. října 2024

Lidský osud se může zvrátit ve vteřině. Někdy jsou hybatelem vnější okolnosti, které nelze ovlivnit, někdy je viníkem vlastní nepozornost. Na vlastní kůži to poznal 62letý Miroslav Majer z Tovačova. Po vážném pracovním úrazu strávil téměř celý jeden rok ve Fakultní nemocnici Olomouc. Prognóza rozhodně nebyla dobrá. Ale s přispěním špičkových odborníků z několika klinik zabojoval. A přišla odměna. Manželka s dcerou si jej v předvečer svátku svatého Václava mohly odvézt domů. Odborníci z největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě považují jeho příběh za malý zázrak.

  • Obrázek 1: Miroslav Majer (uprostřed) strávil ve FN Olomouc téměř celý rok. Na zlepšení jeho zdravotního stavu se vedle jeho vlastního nezměrného úsilí podíleli odborníci z několika klinik a oddělení, zejména z Oddělení následné intenzivní péče KARIM.

 

Je pátek 6. října 2023, pěkný podzimní den, konec pracovního týdne. Miroslav Majer pracuje na pokládce stropních panelů v Palačově nedaleko Nového Jičína. Jak má ve zvyku, chce odvést dobrou práci a chystá se posunout o milimetry jeden z panelů. Jenže mu padá páčidlo a on, ve snaze nástroj zachytit, padá za ním. Šest metrů rovnou na beton. Při pádu si vážně poraní hlavu a mozkovou tkáň, výsledkem jsou také otevřené zlomeniny obou horních a pravé dolní končetiny. Kolegové volají záchranku, následuje cesta vrtulníkem do ostravské fakultní nemocnice. „V Ostravě byl devět dnů v kómatu. A připravovali nás na nejhorší. Nedávali mu moc šancí na přežití. To se ale naštěstí nepotvrdilo. Začali jej budit z umělého spánku a když jsme za ním jezdili, tak nás už taky poznával,“ vzpomíná na krušné okamžiky dcera Lucie Pehlová. Když se jeho stav stabilizoval, mohlo dojít na konci října k převozu blíž jeho bydlišti a rodině, do Fakultní nemocnice Olomouc.

Zde se jej ujímá personál oddělení Intenzivní péče chirurgických oborů Kliniky anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM). „V důsledku těžkého poranění mozku přetrvávaly poruchy mentálních funkcí a další komplikace v podobě ochrnutí nervů mimo jiné i hlasivek, které vyústily v závažné problémy s polykáním. Pan Majer byl na nitrožilní výživě, protože měl komplikace s přijímáním výživy do žaludku,“ popisuje tehdejší stav pacienta primářka KARIM MUDr. Šárka Fritscherová, Ph.D. Vysoké riziko aspirace a opakované záněty plic si vyžádaly opětovné provedení tracheostomie. Ta nakonec byla pro pana Majera i definitivním řešením zajištění dýchacích cest. „Opakované operace, infekční komplikace a také čím dál větší jistota, že polykání nebude nikdy obnoveno, výživa už trvale bude podávána do hadičky v žaludku a dýchání bude možné jen přes tracheostomickou kanylu, vedly u pana Majera k apatii a ztrátě motivace rehabilitovat,“ vrací se ke zřejmě nejtěžšímu období lékařka.

V tomto stavu se vloni v listopadu pan Majer stěhuje na Oddělení následné intenzivní péče KARIM. „Byl naživu, ale vzdával to. Jeho stav se příliš nezlepšoval, právě naopak. Poznala jsem na něm, že nechce žít. Ani na nás při návštěvách nereagoval, prostě propadal beznaději,“ vzpomíná se slzami v očích manželka Ilona. O tři měsíce později, tedy letos v březnu se ale situace změnila. „Zejména díky ošetřujícímu personálu a fyzioterapeutům a možná i trochu proti své vůli se pan Majer poprvé postavil u lůžka na vlastní nohy. Toto byl pravděpodobně zásadní zlom, který nastartoval pacientovu motivaci,“ připomíná vedoucí lékař oddělení MUDr. Rostislav Horáček, Ph.D. „Myslíme si, že mu sílu k dalšímu životu paradoxně dodalo i to, že můj manžel v lednu skončil v nemocnici, dokonce ve stejné budově, protože mu prasklo aneurysma. Táta podle nás prostě zabojoval proto, že měl strach, abychom tady nezůstaly ženský samy,“ přemítá dcera. Výrazně podle ní pomohly také návštěvy a rozhovory s psychologem Drahomírem Ševčíkem. „Nejdřív se s ním vůbec nechtěl vidět, ale pak byl rád, moc mu pomohl. Klobouk dolů před jeho trpělivostí a schopnostmi,“ říká Lucie Pehlová.

  • Obrázek 2: Miroslav Majer s psychologem Drahomírem Ševčíkem.

 

Během následujících měsíců pan Majer udělal obrovský pokrok. Znovu našel chuť do života, začal intenzivně rehabilitovat a stále posouval své hranice. „Určitě jej k tomu motivovala i naděje, že by mohl být reálný jeho návrat domů. Rehabilitoval v chodítku a v pár dnech zvládl chůzi i bez chodítka a v srpnu s jednou francouzskou holí i chůzi po schodech. Pilně cvičil jemnou motoriku rukou, které nejsou následkem úrazu v úplné kondici a nacvičoval péči o sebe sama,“ popisuje Rostislav Horáček obdivuhodné úsilí Miroslava Majera.

Malý zázrak došel naplnění v předvečer svátku svatého Václava, v pátek 27. 9. 2024. Pana Majera si manželka a dcera odvezly domů. Ještě před tím se spolu s personálem ošetřovatelské péče učily podávat výživu do gastrostomie a odsávat dýchací cesty přes tracheostomii. Sociální pracovnice jim také zprostředkovala agenturu domácí péče a zapůjčení ošetřovatelských pomůcek a polohovacího lůžka. „Jsme šťastní, že se to v dobré obrátilo, že táta zabojoval a mohli jsme si ho odvézt domů. Rozhodně by to ale nebylo možné bez pomoci lidí v nemocnici. Byli všichni naprosto perfektní,“ děkuje Lucie Pehlová.

Příběh Miroslava Majera je tak dalším důkazem, že spolupráce špičkových specialistů ve FN Olomouc dokáže zvrátit i zdánlivě beznadějné případy. V případě pana Majera se na koordinované péči a multidisciplinární spolupráci podíleli lékaři a ošetřovatelský personál Oddělení NIP/DIOP Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, fyzioterapeuti Oddělení rehabilitace, lékaři Traumatologické kliniky, Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, II. interní kliniky, Psychiatrické kliniky, pracovnice Sociálního oddělení a psycholog Podpůrného a paliativního týmu. „Pan Majer má před sebou dlouhou a v mnoha ohledech i komplikovanou cestu, ale pevně věříme, že v ní bude dál statečně pokračovat a užívat si život. Přejeme mu a celé jeho rodině hodně radostných a šťastných chvil,“ uzavírá Rostislav Horáček.