Mateřství se stěhovalo k restaurátorovi

12. září 2024

Od roku 1971 trůnila skulptura Mateřství před Porodnicko-gynekologickou klinikou. Dnes už byste pískovcovou sochu Jaroslava Přindiše (1927- 2014) na tomto místě nenašli. Její umístění totiž koliduje se stavebními plány nemocnice. Skulptura antropomorfních tvarů znázorňující dítě v objetí matky ale nezmizela natrvalo. Do ateliéru si ji odvezl restaurátor Jiří Finger. Po očištění, ošetření a zakonzervování bude dílo uloženo v depozitáři a po dokončení výstavby se opět vrátí na důstojné místo v areálu.

Olomoucký sochař, štukatér, kreslíř, autor realizací do architektury Jaroslav Přindiš (1927- 2014) se před studiem sochařství na pražské AVU vyučil uměleckým štukatérem. „S jeho synem Jaroslavem, také uměleckým štukatérem, jsem se potkával při práci na obnově významných olomouckých památek. O záměru restaurovat dílo jsem ho informoval. Na práci svého otce v atelieru na této skulptuře si dobře pamatoval,“ vzpomněl Jiří Finger.