Mezinárodní den archivů: Pevnost Tafelberg ukrývá kilometry dokumentů

9. června 2024

Čtrnáct kilometrů. To není délka běžeckého závodu, nýbrž délka regálů zaplněných dokumenty, o které pečují zaměstnanci Oddělení centrální spisovny Fakultní nemocnice Olomouc. Výčet dokumentů, které v útrobách pevnosti Tafelberg uchovávají, je stejně jako jejich množství dlouhý – chorobopisy, osobní spisy, technická dokumentace, korespondence, směrnice, ambulantní karty, porodní a pitevní knihy... Proč na to upozorňujeme? Na neděli 9. června totiž připadá Mezinárodní den archivů. Takže i náš nemocniční archiv slaví svátek.

• Obrázek 1: Regály kam se podíváš... Pevnost Tafelberg ukrývá kilometry zdravotnické dokumentace.

Povinnost uchovávat dokumentaci ze všech klinik a oddělení ukládá nemocnici zákon o archivnictví a spisové službě. Navazující vyhláška také ukládá, jak dlouho musejí být různé druhy dokumentů archivovány. Chorobopisy, které zabírají nejvíce místa, mají skartační lhůtu S 40, tedy 40 let od poslední návštěvy pacienta v ústavu. Osobní spisy se ukládají 70 let od narození. Ambulantní karty a chorobopisy genetické, onkologické nebo osob ve výkonu trestu se uchovávají 100 let a pitevní protokoly dokonce 150 let! Po uplynutí stanovených lhůt se vybrané spisy převádějí do olomoucké pobočky Zemského archivu Opava. Zbývající dokumenty jsou skartovány. Jen v loňském roce specializovaná firma zlikvidovala 25 859 kg dokumentů, přičemž druhotná surovina byla zdrojem výroby dalších produktů.

Ve fortu Tabulový vrch sídlí Oddělení centrální spisovny od roku 2010. Před tím byly dokumenty umístěny na několika místech v areálu nemocnice. Nemocniční archiv a sedm jeho zaměstnanců využívá v pevnosti celkem 52 místností, z toho 44 přímo ke spisové službě. Celková kapacita regálů činí 17 000 metrů a v současné době je již zaplněno 14 000 metrů.

Nejstarší dokumenty v Oddělení centrální spisovny FN Olomouc

• Pitevní knihy – 1909
  • Porodní knihy – 1927
  • Operační knihy – 1906 – Porodnicko-gynekologická klinika
  • Chorobopisy – 1908 – ORL
  • Stavební dokumentace budov - 1898 – budova Porodnicko-gynekologické kliniky
  • Osobní spisy – 1901 – MUDr. Rudolf Bacher (*1877, v nemocnici působil 1901-1925)
  • Elektronicky – časová schránka z budovy Franz Josef

• Obrázek 2: K nejstarším dokumentům patří porodní knihy.

Fort Tafelberg

Fort Tafelberg byl vybudován na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. Je unikátní technickou a vojenskou památkou evropského významu, která nemá v rámci celého habsburského soustátí obdobu. Po zrušení pevnostního statutu Olomouce (1886) byly prostory fortu využívány armádou jako ubikace důstojníků, kreslírny a v neposlední řadě jako sklady. Ve správě Ministerstva obrany ČR zůstala tato nemovitá kulturní památka do roku 2009.

Obrázek 3: Fort Tafelberg. Oddělení centrální spisovny využívá k archivaci dokumetů tzv. reduit (centrální objekt pevnosti) a část jednoho z křídelních objektů.