Modře nasvícená radnice připomněla Světový den plicní hypertenze
6. května 2021Modře nasvícená olomoucká radnice byla ve středu 5. května výrazně viditelným připomenutím Světového dne plicní hypertenze. Touto nevyléčitelnou chorobou v Česku trpí desítky tisíc lidí, velké množství z nich ale svou diagnózu buď nezná, nebo se ji dozví pozdě. Právě 5. května proto lékaři upozorňují, že včasná diagnóza a léčba může zabránit vážným zdravotním následkům nebo i smrti. Modrá je barvou plicní hypertenze podle modrých rtů, které pacienti často mívají.
V současné době jsou v České republice tři specializovaná centra na léčbu plicní hypertenze neboli zvýšeného krevního tlaku v plicních cévách: II. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Kardiologická klinika IKEM a I. interní klinika - kardiologická Fakultní nemocnice Olomouc.
- Ilustrační snímek - Světový den plicní hypertenze 2020
„Plicní hypertenze je závažný syndrom, který vzniká v důsledku působení známých nebo dosud neidentifikovaných rizikových faktorů v terénu genetické predispozice na cévní řečiště malého krevního oběhu. Následně dochází ke komplexní remodelaci vaskulatury plicního řečiště, postižení pravé srdeční komory s celou řadou nepříznivých důsledků ovlivňujících kvalitu života a jeho délku. Plicní arteriální hypertenze je velmi vzácně se vyskytující se forma plicní hypertenze, která zasahuje plicní arterioly a vzniká buď z neznámé příčiny, nebo je jeho vznik asociován se známou vyvolávající příčinou, jako jsou systémová onemocnění pojiva, jaterní onemocnění, vrozené zkratové srdeční vady, HIV infekce či abúzus některých anorektik,“ vysvětlil prof. MUDr. Martin Hutyra, Ph.D., FESC z I. interní kliniky olomoucké fakultní nemocnice.
Fotografie nasvícené radnice a Sloupu Nejsvětější Trojice jsou z roku 2020.