Na Neurochirurgické klinice FN Olomouc jako první v ČR voperovali pacientovi nový stimulátor pomáhající s chronickou bolestí

15. října 2024

Ve čtvrtek 17. října si připomínáme Mezinárodní den proti bolesti. Na Neurochirurgické klinice Fakultní nemocnice Olomouc již 30 let (od roku 1994) probíhá ve spolupráci s Centrem pro léčbu bolesti akreditovaný program nabízející léčbu všech typů bolesti (neinvazivních i invazivních metod, jako je chirurgická neuromodulační léčba).

Neuromodulace jsou určeny pacientům, kteří trpí chronickou bolestí. Během neuromodulační léčby je bolest ovlivňována pomocí působení slabých elektrických impulzů vycházejících z neurostimulátoru, který je implantován v těle pacienta. V současné chvíli je na trh uváděn nový typ stimulátoru Inceptiv (s technologií Closed-Loop), který poskytuje větší komfort pro lékaře i pacienty. Na rozdíl od dosavadních dostupných typů neurostimulátorů, Inceptiv po naprogramování poskytuje automatickou stimulaci podle potřeb pacienta. Není tak nutné dalšího zásahu do terapie pacientem či lékařem. Od pondělí 14. října 2024 začínají tento typ neurostimulátoru nově využívat specializovaná centra ve Fakultní nemocnici Olomouc a v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Kdy se bolest stává chronickou?

Chronická bolest je bolest, která přetrvává nebo se často opakovaně vrací. Výrazně ovlivňuje psychický i fyzický stav nemocného a mnohdy má negativní vliv i pro jeho sociální život. Neuromodulační léčba tlumí neuropatické bolesti, tedy takové, které jsou způsobené postižením nervového systému. Nejčastěji vznikají po nedostatečném efektu operací páteře, nebo po úrazech končetin a trupu. Cílem neuromodulační léčby je zmírnit bolest alespoň o 50 procent a zlepšit tak kvalitu života pacienta.

 

Jak neuromodulační léčba funguje?

Neuromodulační terapie je moderní a velmi efektivní léčbou, která dokáže pacienty se silnými bolestmi, pro které již není jiné řešení, vrátit do běžného života. Ne každá bolest je však tímto způsobem léčitelná, proto musí být každý pacient vyšetřen týmem odborníků, kteří rozhodnou o vhodnosti metody. Pokud je pacient pro tuto terapii vybrán, může se přistoupit k hospitalizaci a samotnému zákroku. Jak takový zákrok probíhá, popisuje přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Lumír Hrabálek, Ph.D.: „V první fázi zákroku prováděné jen v lokální anestezii a v tzv. analgosedaci, se do páteřního kanálu implantuje elektroda. Za spolupráce s pacientem, který je při vědomí, se ještě na operačním sále pomocí dočasné stimulace nastaví ideální pozice elektrody, pro co nejlepší pokrytí bolestivé oblasti. Poté je pacient propuštěn domů a probíhá tzv. testovací fáze, během které se ověřuje efekt a hledá optimální nastavení. Tedy pacient si zkouší pomocí dočasného zevního stimulátoru různé intenzity stimulace, aby našel tu, která mu nejvíce vyhovuje. Po několika dnech testování se implantuje do podkoží v oblasti hýždí definitivní neurostimulátor. Stimulátor si pak pacient může ovládat vlastním ovladačem, zapínat, vypínat, měnit intenzitu stimulace a tím potlačovat bolest.“

Nový stimulátor přináší větší komfort pro pacienty i lékaře

Nově přichází na trh nový stimulátor Inceptiv s technologií Closed-Loop. Jedná se o metodu stimulace míchy nové generace (technologie Closed-Loop = technologie uzavřené smyčky). Oproti konvenční míšní stimulaci (Spinal Cord Stimulation – SCS), která se nastaví na konkrétní parametry a každou změnu stimulace musí denně provést pacient či lékař, stimulátor Inceptiv snímá aktivitu nervů a míchy nepřetržitě (3000x za minutu) a na základě získaných dat automaticky upravuje míru stimulace. Jedná se o model tzv. „patient driven therapy“, tedy terapie, která využívá individuální informace od konkrétního pacienta. „Konvenční stimulace“ využívá spolupráci pacienta, kdy v případě bolesti pacient sám, několikrát denně, zapíná stimulátor a upravuje povolené stimulační parametry. Oproti tomu „stimulace Closed-Loop“ je určena všem aktivním pacientům a zlepšuje jejich kvalitu života během každodenních aktivit. Nemusí se tak věnovat úpravě stimulace a ušetřený čas mohou využít jinak. „Prakticky to pro pacienty znamená méně návštěv lékaře, ale i daleko větší komfort. Co se dříve muselo i několikrát denně 'přenastavovat', jelikož síla impulsů, kterou pacient přes den potřebuje, se mění v závislosti na jeho aktivitách, polohách těla a tak podobně, se nyní děje zcela automaticky,“ doplňuje prof. MUDr. Lumír Hrabálek, Ph.D. z Fakultní nemocnice Olomouc.

Stimulátor byl ve stejný den uveden ve dvou českých nemocnicích: nejprve na Neurochirurgické klinice FN Olomouc a poté v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

autor: Iva Polednová, Bison & Rose