Nová naděje pro pacienty s hypertrofickou kardiomyopatií. Kardiologové FN Olomouc využívají nový lék
6. prosince 2024Pro pacienty s hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií přichází zlomový moment. Fakultní nemocnice Olomouc začala jako jedno z mála center v České republice nabízet inovativní terapii, která odstraňuje potřebu invazivních zákroků.
„Hypertrofická kardiomyopatie je geneticky podmíněné onemocnění, které způsobuje ztluštění stěny levé srdeční komory. To může vést k dušnosti, únavě a dokonce i ztrátě vědomí,“ vysvětluje MUDr. Filip Koubek z I. interní kliniky – kardiologické FN Olomouc. U většiny pacientů se přidává komplikace v podobě takzvané nitrokomorové obstrukce, kdy ztluštělá stěna tvoří mechanickou překážku vyprazdňování levé komory.
Až donedávna byla léčba této komplikace omezena na invazivní výkony, jako je otevřená srdeční operace nebo alkoholová septální ablace. Tyto zákroky s sebou však nesou značná rizika a nejsou vhodné pro každého. Nyní se ale situace mění – díky novému léku, který přímo cílí na nitrokomorovou obstrukci, mohou pacienti konečně získat úlevu bez nutnosti operace.
„Po letech klinických studií máme k dispozici lék, který přináší výjimečné výsledky. U deseti pacientů, které jsme letos léčili, jsme zaznamenali výrazné zlepšení. Námahové obtíže ustoupily a obstrukce levé komory se významně snížila,“ potvrzuje Filip Koubek.
Hypertrofická obstrukční kardiomyopatie postihuje zhruba jednoho člověka z 200 až 500. FN Olomouc je jedním z deseti center v republice, která tuto drahou, ale účinnou léčbu mohou nabídnout. „Naše klinika se zařadila mezi přední centra v počtu léčených pacientů. Jsme odhodláni tuto špičkovou terapii zpřístupnit co nejširší skupině nemocných,“ zdůrazňuje přednosta kliniky prof. MUDr. Miloš Táborský.
Nový lék přináší nejen naději na lepší kvalitu života, ale i možnost vyhnout se komplikacím spojeným s invazivními zákroky. Fakultní nemocnice Olomouc tak opět potvrzuje své místo na špici české kardiologie.