Novorozené děti v Olomouci bude hlídat 20 nových monitorů dechu

21. března 2025

Nadace Křižovatka dnes předala 20 monitorů dechu v celkové hodnotě 60.000 Kč pro potřeby Novorozeneckého oddělení FN Olomouc. Dar z rukou ředitelky Michaely Špunarové převzal primář Jan Hálek. Srdečné díky patří společnostem Hýča, Fluid Engineering, Globus ČR a Toma Olomouc za jejich finanční příspěvek k tomuto významnému projektu. Čtyři přístroje zakoupila Nadace Křižovatka z veřejné sbírky.

  • Obrázek 1: Na pořízení nových monitorů dechu přispěly společnosti Hýča, Fluid Engineering, Globus ČR a Toma Olomouc. Děkujeme!

 

„Monitory dechu, které díky štědrosti našich partnerů poskytujeme, mohou zachránit životy dětí a poskytnout rodičům nenahraditelný pocit jistoty. Naší vizí je zajistit, aby každé novorozené miminko mělo ve své postýlce monitor dechu. Posláním Nadace Křižovatka je šíření povědomí o Syndromu náhlého úmrtí novorozenců (SIDS) a poskytování informací, které mohou zachránit dětské životy. Vybavujeme více než 70 českých nemocnic a porodnic monitory dechu a pomáháme zřizovat výpůjční místa, aby rodiče mohli využít tyto přístroje i doma, pro bezpečnější spánek svých dětí,“ uvedla ředitelka nadace Michaela Špunarová. Za 30 let své existence nadace vybavila novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než 12 900 monitory dechu v celkové hodnotě přesahující 40 milionů Kč.

  • Obrázek 2: Monitory dechu hlídají nejmenší. Signalizují případnou zástavu dechu.

 

Zařízení pro monitoring dechu u novorozenců se skládá ze senzorové desky umístěné pod matraci dětské postýlky a kontrolní jednotky, která zvukově i opticky signalizuje případnou zástavu dechu nebo kriticky nízkou frekvenci dýchání. „Monitory používáme na celém oddělení. Jsou nejen nezbytnou a užitečnou pomůckou pro naši práci, ale poskytují rodičům klid a pocit bezpečí. Rodiče se u nás často inspirují a pořizují si monitor domů, což je velmi důležité, protože nejvíce ohrožené jsou děti mezi čtvrtým a šestým měsícem života,“ vysvětlil primář Jan Hálek.

Ve spolupráci s nadací nabízí FN Olomouc již řadu let maminkám možnost zapůjčení monitorů domů. „Tato služba je rodiči velmi vyhledávaná a oceňovaná. Každý den se na nás obrací rodiče, kteří si chtějí monitor zapůjčit,“ doplnil primář Novorozeneckého oddělení. Půjčení je možné na nejméně půl roku za částku 1200 Kč, platba je možná pouze v hotovosti.