Obměně biochemických analyzátorů předcházely dva týdny nepřetržitých testů

23. září 2024

Čas je pro zdravotníky v mnoha případech nejhorší nepřítel. O osudu pacienta rozhodují vteřiny. Stanovit správnou diagnózu, zvolit další postup a zachránit tak život však lékaři mohou často jen na základě výsledků biochemického vyšetření krve. Přestože ve Fakultní nemocnici Olomouc je k dispozici potrubní pošta, která transport vzorků na Oddělení klinické biochemie rapidně zrychluje, na některých pracovištích potřebují ještě rychlejší variantu. Na Oddělení urgentního příjmu a jednotkách intenzivní péče mají k dispozici přístroje, které jim vzorky vyhodnotí hned a přímo na místě. A v těchto dnech biochemici vyměnili za nové hned devět z dvanácti takových přístrojů.

  • Obrázek 1: Testování přřístrojů probíhalo nepřetržitě, ve dne v noci. Zvláště noční pohled na přístroje byl vizuálně atraktivní.

 

Přístroje pro acidobazickou regulaci v režimu POCT, jak zní terminologicky správný název moderního laboratorního vybavení přímo u lůžka pacientů, poskytne zdravotníkům hodnoty pH krve, obsah kyslíku a CO2 v krvi pacienta a další údaje důležité pro léčbu pacienta. „Díky těmto biochemickým analyzátorům mají na jipkách okamžitě výsledek vyšetření, nemusejí tedy čekat na výsledky, které by zdržel transport vzorků k nám. Naše oddělení se poté prostřednictvím vzdáleného přístupu stará o provozuschopnost a správnou činnost přístrojů,“ vysvětluje zdravotní laborantka Oddělení klinické biochemie Mgr. et Mgr. Isabela Pospíšilová.

Než se přístroje dostanou do reálného provozu, procházejí zevrubným testováním a verifikací. „Testování probíhá až dva týdny nepřetržitě, ve dne v noci. Provádíme různá měření a teprve, když zjistíme, že je vše v pořádku, přístroje vyměníme. Součástí přípravy je i softwarové nastavení, které je speciální pro každé pracoviště,“ popisuje vedoucí POCT analýz Mgr. Veronika Kučerová. Pro verifikaci a kalibraci přístrojů se využívají kontrolní vzorky, jejichž měření musí před ostrým provozem splnit definované limity. A právě díky kontrolním vzorkům je především noční pohled na přístroje vizuálně atraktivní, protože nádržky fialově září. „Fialová tekutina je vlastně odpad. Tuto barvu získává nyní díky roztokům, které jsou součástí kontrolních vzorků. Při ostrém provozu na oddělení se pak zbarví do červena, díky příměsi krve,“ doplňuje Isabela Pospíšilová.

Netestují se jen přístroje samotné, ale provádí se i srovnání jejich výsledků s výsledky vyšetření totožných vzorků na automatických analyzátorech v centrální laboratoři Oddělení klinické biochemie. „I v tomto případě musí být výsledky totožné. Samozřejmě, některé drobnosti se při zkouškách dají doladit. Proto je vhodné mít u nás přístroje delší dobu, během níž nedostatky odhalíme a napravíme. A na oddělení je již stěhujeme v perfektním stavu a stoprocentně spolehlivé,“ zdůrazňuje Veronika Kučerová s tím, že i v plném provozu, kdy vyšetření provádí zejména sestry na klinických pracovištích, zůstávají přístroje přes vzdálený přístup jako tzv. supervizor pod kontrolou Oddělení klinické biochemie.

  • Video: Podívejte se na proces testování a výměny analyzátorů.