Odborníci z kliniky ORL Fakultní nemocnice Olomouc léčí rakovinu pomocí operací na nejmodernějším robotickém systému
18. srpna 2021Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc patří ve svém oboru k předním pracovištím v rámci celé republiky. Její tým již mnoho let rozvíjí miniinvazivní chirurgické techniky a už v roce 2019 provedl první operaci nádoru hlavy a krku v robotickém centru olomoucké nemocnice. Výkony se zde provádějí na nejnovější generaci amerického robotického systému da Vinci Xi a specialisté z ORL se již plnohodnotně přiřadili k urologům a gynekologům, kteří touto metodou provádějí miniinvazivní operace v oblasti břicha a pánve. Aktuálně má ORL tým za sebou již tři desítky operací.
„Jsme vedle nemocnice v Ústí nad Labem jedním z pouhých dvou tuzemských center, které tyto výkony v našem oboru dělá,“ konstatuje přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D. „Jedná se o nejmodernější způsob léčení nádorů v oboru ORL a mě o to více v této souvislosti těší, že tato metoda je již rutinní součástí práce naší kliniky. Zároveň musím moc poděkovat kolegům z Urologické a Porodnicko-gynekologické kliniky, kteří rovněž robota při svých výkonech využívají, za výbornou součinnost a spolupráci. Je jasné, že takto drahé zařízení by nemělo zahálet a musí být co nejvíce využíváno,“ dodává docent Salzman.
Odborníci z jeho pracoviště využívají robotický systém k odstranění nádorů hltanu a hrtanu. „„A to v případech, kdy radikální odstranění nádoru vyžaduje široké přístupové cesty z velkých řezů zevně na krku. V mnoha případech i protnutí dolní čelisti, která se na závěr operace opět sešroubuje. Zatímco v minulosti obvykle trvala hospitalizace déle než deset až čtrnáct dnů, u robotické operace odcházejí onkologičtí pacienti po pěti až sedmi dnech domů. Zákrok je navíc šetrnější, přináší s sebou méně komplikací, rychlejší hojení a návrat k běžnému životu. Z pohledu pacienta je největším rozdílem, že se díky robotovi vyhne provedení tracheostomie, lidově nazývané slavík. Dále většina pacientů nemusí po výkonu absolvovat agresivní ozáření a chemoterapii,“ vysvětluje MUDr. Martin Brož, Ph.D., proč služby olomoucké kliniky ORL využívají pacienti prakticky z celé republiky.
Karcinomy hlavy a krku mají vzrůstající tendenci u obou pohlaví. V minulosti se jednalo častěji o onemocnění mužů, dnes je mezi onkologickými pacienty i velké zastoupení žen. „Navíc je nutné říci, že tento druh rakoviny je často pozdě diagnostikován, což značně zhoršuje vyhlídky na úspěšnou léčbu. Přičemž právě úspěšnost léčby u časně zachycených nádorů je velmi dobrá. Začátky připomínají banální onemocnění například bolestmi v krku či chrapotem. Pokud tyto příznaky přetrvávají déle než tři týdny, měl by se člověk obrátit na ORL lékaře, který musí provést pečlivé vyšetření za použití kamery,“ doporučuje doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D.