Oddělení rehabilitace FN Olomouc díky Národnímu plánu obnovy kompletně modernizuje přístrojové vybavení

20. června 2024

Za hranicí životnosti je již většina přístrojového vybavení, které v kineziologické laboratoři využívají odborníci z Oddělení rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc. S nadějí proto přivítali možnost požádat o dotaci z Národního plánu obnovy, která by jim s potřebnou modernizací pomohla. A s radostí nedávno přijali zprávu, že projekt s názvem „Podpora rehabilitační péče pro pacienty po kritických stavech ve FN Olomouc“ uspěl a získal dotaci ve výši více než 37 milionů korun. Kompletně hotov má být v září příštího roku.

• Obrázek 1: Oddělení rehabilitace pořídí díky Národnímu plánu obnovy například nové chodící pásy.

Za možná poněkud vágně znějícím názvem podpořeného projektu se skrývá kompletní obnova přístrojového vybavení kineziologické laboratoře a elektroléčby. „Budeme moci pořídit moderní chodící pásy, přístroje na trénování balance, ale také virtuální realitu nebo hydromasážní vanu, křeslo ke stimulaci pánevního dna a nové přístroje pro elektroléčbu,“ vyjmenoval vedoucí fyzioterapeut Mgr. Marek Tomsa. Virtuální realita bude podle něj pomáhat pacientům s poruchami prostorového vnímání, především pak na trénink horních končetin. „Měli jsme možnost si ji vyzkoušet a je to fantazie. Rozhodně už to není jen hračka, která uživatele fascinuje možností pohybu ve virtuálním světě. Je to sofistikovaná terapeutická pomůcka, která pacienty cíleně a účinně trénuje v pohybech, v nichž mají deficit,“ popisuje nadšeně.

Cílovou skupinou tohoto zlepšení jsou podle primáře Oddělení rehabilitace MUDr. Petra Koláře, Ph.D., MHA především pacienti po úrazech všeho druhu, po cévních mozkových příhodách nebo po operacích mozku. „Vybavení, které máme k dispozici, už je skutečně za zenitem. Jejich životnost se udává od osmi do dvanácti let a na této hranici a často nebo za ní je většina našich přístrojů. Navíc všechny už začínají zlobit. A oprava takového přístroje se pohybuje řádově v desítkách tisíc korun. Takže pokud bychom dotaci nezískali, museli bychom se nutně poohlížet po jiném zdroji financí,“ pochvaluje si primář.

Projekt „Podpora rehabilitační péče pro pacienty po kritických stavech ve FN Olomouc“ je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.