Olomouc hostí kongresy XII. Pankreatologický den a XIX. Olomouc Live Endoscopy

19. června 2024

Ve dnech 20. a 21. června 2024 se v olomouckém Clarion Congress Hotelu uskuteční dvě významné odborné, na sebe tematicky navazující akce - nejprve XXII. Pankreatologický den Českého pankreatologického klubu (ČPK) a den poté XIX. Olomouc Live Endoscopy (OLE 2024). Záštitu nad nimi převzali ředitel Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D. a děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D.

Obě nadcházející akce mají za sebou již úspěšnou dlouholetou historii a jejich letošní organizační spojení je dáno jejich hlavním tématem, kterým je pankreas a zejména narůstající počet případů výskytu nádoru slinivky břišní. "Mezioborová výměna informací mezi gastroenterology, chirurgy, onkology, radiology, patology a lékaři dalších odborností je proto vysoce aktuální a olomoucká fakultní nemocnice je předním pracovištěm u nás v oblasti preventivního screeningu tohoto onemocnění a robotické operativy u časně zachycených stádií karcinomu," uvádí odborný garant OLE 2024 a přednosta pořádající II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc prof. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.

První den společné akce bude věnován XXII. Pankreatologickému dni ČPK, odborným garantem této části je prezident Českého pankreatologického klubu a primář I. chirurgické kliniky FN Olomouc doc. MUDr. Martin Loveček, Ph.D. K prestiži kongresu přispívá také to, že pozvání k účasti přijal také přední světový pankreatolog profesor Santhi Swaroop Vege z Mayo Clinic v Rochestru
(USA). Druhý den proběhne XIX. Olomouc Live Endoscopy, program bude věnován živým přenosům endoskopických výkonů, zejména (avšak nikoliv pouze) pankreatobiliárním. Také OLE 2024 ozdobí účast významného zahraničního hosta - Dr. Alanna Ebigbo z Augsburgu.