Olomoučtí chirurgové počtvrté pomohou zraněným uprchlíkům
26. září 2017Do jordánského Ammánu dnes dopoledne odletěla trojice traumatologů Fakultní nemocnice Olomouc. Do oblasti Blízkého východu ovšem odborníci na úrazovou chirurgii MUDr. Petr Špiroch, Ph.D., MUDr. Jaromír Freiwald a MUDr. Pavel Korpa nemíří v žádném případě na dovolenou. Cílem jejich cesty je tamní nemocnice, kde již počtvrté v rámci vládního, zdravotně humanitárního programu MEDEVAC využijí své bohaté zkušenosti při pomoci syrským uprchlíkům. Očekávají, že během šestidenního pobytu provedou až dvacet operací.
Olomoučtí traumatologové budou pomáhat syrským exulantům bez dokladů a prostředků, kteří by jinak na zdravotní péči nemohli pomýšlet. Lékaři už nyní mají jasno v tom, jaké operace je v Ammánu čekají. „Na místě máme spolupracovníka – jordánského ortopeda, který vybírá mezi potencionálními pacienty takové, jimž můžeme s naší specializací pomoci. Jsou to lidé, kteří utrpěli vážné úrazy, a jejich zranění se jim špatně zhojila nebo nebyla odborně ošetřena,“ popsal Jaromír Freiwald. Jedná se především o paklouby dlouhých kostí, poranění šlach a další zranění, která už byla ošetřena místními lékaři, ovšem nevhodným způsobem. „Budeme tam pouze pár dní, předvýběr je tedy velmi důležitý. Díky němu se můžeme věnovat skutečně jen těm pacientům, pro něž bude naše léčba znamenat přínos a zlepšení kvality jejich života,“ doplnil Petr Špiroch.
Do Jordánska zamířili lékaři z Traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc už počtvrté, takže dobře vědí, co je čeká. „Budeme tentokrát působit v jiné nemocnici, která je údajně jednou z nejlepších ve městě. V té předchozí měli kolegové potíže se sterilitou,“ podotkl Jaromír Freiwald. Program MEDEVAC je od počátku devadesátých let koordinován ministerstvem vnitra, na jeho realizaci se podílejí české fakultní nemocnice v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví. Jeho cílem je odborná lékařská pomoc lidem v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům. Pomoc obětem válečných konfliktů – zejména dětem – byla zvláště v počátcích poskytována v našich nemocnicích po transportu pacientů do České republiky. Nyní ovšem čeští lékaři stále častěji pracují v zemích přímo sousedících s válkou postiženými regiony.