Ondřej Chotěnovský dárcovskou celebritou! Je držitelem českého rekordu

20. září 2024

Šest set třicet! Tohoto neuvěřitelného počtu bezpříspěvkových odběrů krve dosáhl Mgr. Ondřej Chotěnovský z Olomouce. Číslo je nejen ohromující, ale taky rekordní. Jeho jméno se tak bude vyjímat v České knize rekordů.

Na první odběr na Transfuzní oddělení FN Olomouc přišel 4. ledna 2000, což znamená, že ročně by musel absolvovat zhruba 26 odběrů. Ptáte se, jak mohl dosáhnout čísla 630, když například mezi dvěma odběry plné krve musí dárce dodržet odstup minimálně čtyři týdny? Ondřej Chotěnovský totiž daruje všechny krevní složky, plnou krev, plazmu a nejčastěji krevní destičky. Odběr krevních destiček je přitom náročnější. Dárci je někdy odebírána jedna jednotka krevních destiček, ale pokud to krevní obraz umožňuje, může darovat i dvě nebo tři jednotky a v tom případě se odběr započítává jako dva odběry.

Zápis do knihy rekordů je samozřejmě obdivuhodný a my panu Chotěnovskému z celého srdce gratulujeme, ale za mnohem důležitější považujeme, že jeho krev pomohla téměř 1500 pacientů nejen olomoucké fakultní nemocnice. Předurčuje jej k tomu i jeho krevní skupina 0-. Je tedy tzv. univerzální dárce a jeho krev mohou použít například záchranáři ve vrtulníku, na Oddělení urgentního příjmu urgentu nebo jeho krevní destičky často míří k nejmenším pacientům nebo pacientům na hemato-onkologii.

„Na vysoké škole jsme byl studentem přímo pana docenta Marka Jukla, prezidenta Českého červeného kříže a pamatuju si, jak nám vyprávěl o potřebě a nedostatku dárců krve. Tehdy jsem ještě ze zdravotních důvodů krev darovat nemohl, ale to se později změnilo,“ vzpomněl Ondřej Chotěnovský, který na první odběr přišel s kolegou. Nyní, coby zaměstnanec Magistrátu města Olomouce, pořádá skupinové odběry krve a šíří osvětu darované krve i ve svém okolí.