Pacienty po mozkové příhodě ve FN Olomouc pomáhá vrátit do života robotická rukavice
12. června 2019Natáhnout, uchopit, položit. A znovu – natáhnout, uchopit, položit. A takto cvičení opakovat pod dohledem a s pomocí terapeuta alespoň třicetkrát. I nějak takto mohla v minulosti vypadat rehabilitace horní končetiny. V moderní rehabilitaci však toto dávno neplatí. Mnohem atraktivnější pro pacienty, a z hlediska odborníků také účinnější metodu nově využívají na Oddělení rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc. Nejpokročilejší varianta robotického systému Gloreha pomáhá zejména neurologickým pacientům po cévních mozkových příhodách. S přístrojem, který byl pořízen díky evropské dotaci na rozvoj výuky ve studijním programu Ergoterapie na Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci, cvičilo za 6 měsíců více jak 120 nemocných. A výsledky jsou přinejmenším upokojivé.
Robotický systém Gloreha Sinfonia je tvořen pracovním stolem, monitorem a systémem lanek napojených na speciální rukavici. Prostřednictvím této rukavice lze pacienta vést do pohybu, který by běžně nevykonal. Velkou přidanou hodnotou je senzorická rukavice, která je po připevnění na zdravou ruku schopna snímat fyziologický pohyb a přenášet jej takto na ruku ochrnutou řízenou robotickým systémem. Intenzitu pomoci mohou terapeuti nastavit. „Úroveň mechanické podpory můžeme individuálně přizpůsobit – mechanická rukavice může pohyb vykonávat zcela za pacienta, může jeho pohyb pouze doprovázet nebo mu může dopomoci k jeho dokončení. Cvičit tedy může i člověk s plně ochrnutou rukou a má tak možnost prožít pohyb, který by za normálních okolností neměl šanci vykonat. To je podstatné pro restituci motorických funkcí, protože vysíláme do mozku signál: Toto je ten pohyb, který je třeba vykonat,“ vysvětluje ergoterapeutka Oddělení rehabilitace FN Olomouc Mgr. Kateřina Wolfová.
Přínos rehabilitace s využitím robotických systémů však nespočívá jen v mechanické pomoci při vykonání pohybu, ale zejména v množství variant cvičení a jeho hravosti. „Pro pacienty je to úplně jiný typ aktivity. Nemusejí se soustředit na jednotlivé pohybové komponenty, ale pouze na funkci ruky jako celku a správné provedení úkolu. Cvičení tak pro ně nepředstavuje úporné opakování analytických pohybů, ale stává se hravou formou terapie s výrazným emočním a motivačním podkladem, “ popisuje Mgr. Wolfová. Terapie využívá prvků virtuální reality, která simuluje manipulaci s reálnými předměty. „To je velký přínos oproti jiným systémům. Pokud totiž pacient může uchopovat reálné předměty, například kostky, nebo nalévat tekutinu do skleničky, pomáhá nám to přenést aktivitu do reálného života,“ doplňuje ergoterapeutka. Přístroj využívá principů neuroplasticity – je dokázáno, že pohyb ruky, který je doprovázen aktivním prožitkem a představou vykonávané funkce, spouští řetězec reparačních procesů v mozku a tím se celý rehabilitační proces urychluje. Další výhodou přístroje Gloreha Sinfonia jsou podle ní dynamické područky. V případech centrální poruchy hybnosti totiž pacienti netrpí jen sníženou pohyblivostí ruky, nýbrž ztrácejí kontrolu nad končetinou v prostoru a dynamické područky pomáhají končetinu nadlehčovat.
S přístrojem Gloreha Sinfonia pracují na Oddělení rehabilitace FN Olomouc od prosince loňského roku. Za tu dobu jej využilo více jak 120 pacientů. Převážně to byli neurologičtí pacienti po cévních mozkových příhodách nebo kraniotraumatech. Dále několik pacientů po úrazech s regionálním bolestivým syndromem, tedy s komplikovaným stavem po traumatech ruky s omezeným rozsahem pohybu, otokem a bolestivostí. Podle Mgr. Wolfové si nelze představovat, že efekt cvičení s robotickou rukavicí bude rovný zázraku, tedy že z oddělení pacienti odcházejí s plnou hybností ruky. „V první fázi je fantastické, že pacienti pohyb v normálním rozsahu díky robotické podpoře alespoň prožívají, což je pro ně velká vzpruha. Představte si, že dva měsíce nemůžete sevřít ruku a najednou, díky tomuto přístroji, to jde. To je obrovská motivace do dalšího cvičení,“ dodává.
Robotický systém v hodnotě 2 200 000 Kč byl pořízen pro výuku ve studijním programu Ergoterapie, který vznikl pod projektem Evropského sociálního fondu (ESF) s názvem Rozvoj kvalifikačních a postkvalifikačních studií nelékařů na Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci. „Na našem oddělení je přístroj umístěn na základě výpůjčky. Studenti tak mohou vidět přístroj v přímé interakci s pacientem,“ dodává vedoucí fyzioterapeut Oddělení rehabilitace Mgr. Jiří Stacho.
Gloreha Sinfonia doplňuje široké spektrum robotických systémů, které ve FN Olomouc slouží k rehabilitaci pacientů s neurologickým deficitem, stejně tak po traumatech či ortopedických operacích. „K rehabilitaci chůze využívají pacienti systém Lokomat a dva interaktivní chůzové trenažéry Zebris a C-Mill. V rehabilitaci horní končetiny máme kromě rukavice Gloreha k dispozici systém Armeo, který se zaměřuje více na rehabilitaci aktivní hybnosti v oblasti ramene a lokte. Využití přístrojových rehabilitačních systémů v kombinaci s řízenou fyzioterapií a ergoterapií vede k výrazně rychlejší a efektivnější restituci poškozených funkcí,“ uzavírá Mgr. Stacho.