Pneumologové navázali na tradici setkání pacientů po transplantaci plic

6. června 2024

Čtyřicet pacientů po transplantaci plic, nebo před ní přijalo pozvání Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc a ve středu 29. května se zúčastnilo i s rodinnými příslušníky setkání, které se konalo v konferenčních prostorách II. interní kliniky. Olomoučtí pneumologové tak po čtyřech letech navázali na tradici pacientských setkání, kterou přerušila pandemie COVID-19.

Obrázek 1: Setkání se nenechalo ujít čtyřicet pacientů po transplantaci plic.

 

„Před Covidem se setkání s pacienty uskutečnilo třikrát, vždy v předvánočním čase. Teď chceme zůstat u periodicity jednou ročně, ale termín změníme na červen, a to především z epidemiologických důvodů. Máme velkou radost z bohaté účasti, konferenční sál byl plný. A přestože se vždy snažíme pro pacienty připravit zajímavé přednášky a program, hlavním cílem a myslím, že pro pacienty i lákadlem, je, že se sejdou lidé s podobnými nebo stejnými potížemi a mohou se spolu pobavit a vyměnit si zkušenosti,“ podotýká psycholožka PhDr. Lia Hubáčková z Oddělení klinické psychologie FN Olomouc, která setkání organizuje. Na setkání podle ní vždy panuje neformální atmosféra a pacienti se neostýchají pokládat upřesňující dotazy. To se potvrdilo i tentokrát. Prezentace MUDr. Jiřího Kufy shrnující informace o transplantaci plic, PharmDr. Gabriely Vaculové, která se věnovala především vhodným a nevhodným potravinovým doplňkům, a Lii Hubáčkové, která posluchače připravovala na možnou psychickou zátěž spojenou s pooperačním obdobím, vyvolaly v auditoriu řadu otázek a živou diskusi.

Možnost vyslechnout si informace od odborníků a setkat se s dalšími pacienty přivedla do Olomouce poprvé i Lukáše Náhlovského, který transplantaci plic podstoupil v roce 2022. „Jsem rád, že jsem přijel. Dozvěděl jsem se důležité věci od lékařů, novinky v postupu léčby, ale vyměnili jsme si zajímavé postřehy mezi sebou. Mezi transplantovanými mám už teď dobré přátele, se kterými se často setkávám,“ hodnotí přínos setkání. Přiznává, že nejtěžší pro něj po transplantaci bylo opětovné začlenění se do normálního života, a to jak po fyzické, tak psychické stránce. „Musel jsem se znovu naučit chodit a normálně fungovat a hlavně překonat strach, že plícím a sobě nějak ublížím,“ popisuje rekonvalescenci pacient olomouckých pneumologů.

Klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc pečuje o pacienty po transplantaci plic z Moravy, Slezska a východních Čech od roku 2016. Z III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol, kde probíhají samotné transplantace, převezmou olomoučtí pneumologové ročně dohled nad 10 pacienty. „Jejich počet ale stoupá a předpokládáme, že naroste na patnáct až dvacet nových pacientů ročně,“ předpokládá MUDr. Jiří Kufa Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy s tím, že doposud FN Olomouc převzala z Motola celkem 111 pacientů. „Staráme se o ně komplexně, tedy včetně ambulantních kontrol a hospitalizací. V případě vážných komplikací úzce spolupracujeme s kolegy z Motola. Občas jim posíláme pacienty například k takzvané fotoforéze, což je jedna z možností léčby chronické rejekce, tedy imunitní reakce zaměřená proti transplantovanému orgánu,“ dodává Jiří Kufa.