Poníci z Přestavlčic kouzlili úsměvy na tvářích pacientů i lékařů a sester Neurologické kliniky

24. května 2024

Hipoterapii, tedy psychologickou, fyzioterapeutickou a rehabilitační metodu, při níž dochází k léčebnému kontaktu mezi pacientem a koněm, mohli v pátek 24. května poprvé vyzkoušet také pacienti Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Stalo se tak díky iniciativě prof. MUDr. Daniela Šaňáka, Ph.D., vedoucího lékaře Komplexního cerebrovaskulárního centra, ale i podpoře přednosty kliniky prof. MUDr. Petra Kaňovského, CSc.

• Obrázek 1: Návštěva Kuličky potěšila i přednostu Neurologické kliniky, profesora Petra Kaňovského  (vpravo) a vedoucího lékaře Komplexního cerebrovaskulárního centra, profesora Daniela Šaňáka.

Pozitivní účinky kontaktu se zvířetem nejen u pacientů s cévní mozkovou příhodou předvedly na klinice zkušené terapeutky ze spolku Hipoterapie Přestavlčice, Nikola Hmírová a Mgr. Klára Kubíčková. Nikola je studentkou oboru Zdravotnický záchranář Fakulty zdravotních věd Univerzity Palackého a pracuje na částečný úvazek na II. JIP interní kliniky gastro-enterologické. Klára je zase psychologem v Psychosociálním centru Přerov. A se svými poníky speciálně vycvičenými poníky Kuličkou a Zafirou navštěvují pacienty ve Fakultní nemocnici už déle než rok a půl. „Prošly náročným výcvikem a následně zkouškami, při nichž musely prokázat, že jsou svou povahou pro tento druh terapie vhodní a že zvládnou pobyt v uzavřeném prostoru i zvládne setkání s nečekanými podněty, jako jsou hlasité zvuky, přemisťování stolečku či židlí, pár berlí či nečekané doteky,“ upřesňuje Klára Kubíčková.

S poníky se mohl setkat jak personál, tak i pacienti Komplexního cerebrovaskulárního centra i neurologické JIPky. „S poníky jsme každého navštívili individuálně u lůžka. Díky vyšší teplotě těla působí koně na klienty velmi příjemně a snižují i spasticitu svalů, pomáhají zlepšovat koordinaci pohybů i zlepšují stabilitu a motoriku. Jsme rádi, že jsme mohli přispět ke zvýšení psychické pohody a mohli vytvořit tuto jedinečnou atmosféru,“ říká s úsměvem Nikola Hmírová.