Pozor, léčí vás mistr republiky! Lékař Urologické kliniky FN olomouc Jiří Herman je šampionem v terénním triatlonu lékařů

25. září 2024

Půl kilometru plavání, bezmála sedmnáct kilometrů na kole a více než pět kilometrů běhu. Navíc s cyklistickou a běžeckou částí v náročném a kopcovitém terénu. Takové byly podmínky terénního triatlonu Miladatlon na jezeře Milada u Ústí nad Labem, jehož součástí bylo letos 24. srpna také mistrovství České republiky lékařů v této populární disciplíně. A na nejvyšší stupínek se při slavnostním ceremoniálu po skončení závodu postavil MUDr. Jiří Herman z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

• Obrázek 1: MUDr. Jiří Herman z Urologické kliniky je mistrem repbubliky v terénním triatlonu. Foto: Petra Evans Photography

Jiří Herman se přitom triatlonovému závodění věnuje aktivně teprve jednu sezonu. „Přiznám se, že k přihlášce na tento závod mě motivoval právě republikový šampionát lékařů, jinak bych asi až do Ústí nad Labem závodit nejel,“ vypráví mladý lékař Urologické kliniky FN Olomouc. „Před startem jsem si prohlížel své soupeře, zejména ti starší vypadali dost jako profíci, naopak ti zhruba stejně staří jako já byli od pohledu hratelní,“ směje se MUDr. Herman.

Mistrovství „bílých plášťů“ bylo na Miladě součástí většího veřejného závodu, jenž se zde konal už posedmé, takže startovní pole bylo poměrně početné. Lékaři v něm se od ostatních účastníků odlišovali pouze barvou startovních čísel. „Vyplavával jsem až ve druhé polovině celého pole a také proto jsem dlouho nevěděl, jak na tom v rámci mistrovského závodu jsem. Horské kolo jako druhá disciplína terénního triatlonu mi ale vyhovuje, sjeli jsme se s dalšími dvěma doktory a to už jsem tušil, že můžeme být na špici. Brzy jsem jim ujel a získával náskok, pak mě ale zbrzdil pád, takže do druhého depa jsem přijížděl jen kousek před nimi. Zkusil jsem zariskovat, do běžecké části jsem dost vystřelil, v prvním ze dvou kol jsem ještě své konkurenty viděl, ale v tom druhém už jsem běžel sám. Když mě pak moderátor vyhlašoval při finiši jako mistra republiky, byl to strašně fajn pocit. Navíc jsem tam měl i maminku, její podpora a objetí v cíli byly skvělým bonusem,“ vzpomíná s nadšením český triatlonový šampion mezi lékaři.

Odměnou mu vedle nezapomenutelných emocí byl i krásný pohár s Aeskulapovou holí a hadem udělený na stupních vítězů. „Tohoto úspěchu si cením opravdu hodně. Jel jsem tam hlavně s ambicemi zažít si atmosféru mistrovství republiky, vítězství je o hodně navíc,“ říká sportovec, který provozuje závodně triatlon teprve první sezonu, ale třináct let byl mládežnickým reprezentantem v karate. „Zatím objíždím spíš krátké triatlony, ale rád bych si jednou vyzkoušel i klasického Ironmana. A tím pádem si musím zaběhnout také maraton, který je jeho součástí, za sebou mám už několik polovičních běžeckých závodů včetně letošního horského Jesenického půlmaratonu,“ dodává absolvent Lékařské fakulty Univerzity Palackého, jenž na olomoucké Urologické klinice pracuje od ledna letošního roku po předchozí stáži v Dánsku.

„Na naší klinice se mi moc líbí, rád bych tady zůstal a věnoval se především urologické operativě. Máme skvělý kolektiv, je tady řada sportovců, ostatně se dvěma kolegy pojedeme závod extrémních štafet Bobr Cup v Litovli. A příští rok se rozhodně chci vrátit i na triatlonové mistrovství republiky lékařů,“ uzavírá s úsměvem MUDr. Jiří Herman.