Rozptýlit chmury i poučit. Dobrovolníci si s dětskými pacienty zahráli stolní hry

13. června 2024

Chytrý farmář, Slon přes palubu, Výbušné lektvary, Drahokamy nebo Děsivá příšerka. Znalcům jistě není třeba vysvětlovat, že tyto poetické názvy patří stolním hrám... Všechny jmenované „deskovky“ a řadu dalších si mohli ve středu 5. června zahrát dětští pacienti Fakultní nemocnice Olomouc. Na premiérové herní odpoledne je pozvalo Dobrovolnické centrum FN Olomouc společně se spolkem Berlička a kroužkem deskových her Rampouch, který funguje při olomoucké Střední škole logistiky a chemie.

  • Dobrovolnické centrum FN Olomouc, spolek Berlička a kroužek deskových her spojili síly, aby potěšili pacienty Dětské kliniky nabídkou stolních her.

 

Nezisková organizace Berlička z.s. však nebyla jen spoluorganizátorem akce, nýbrž také donátorem všech více než dvaceti nových „deskovek“. Motivace tohoto daru vychází z příběhu založení neziskovky a jejího poslání. Vznikla jako odkaz sedmnáctileté dívky Báry, která podlehla závažné onkologické diagnóze. I přes těžkou nemoc totiž chtěla pomáhat ostatním, kteří se ocitnou ve stejné situaci. Ve snaze o splnění jejího přání a také především s cílem pomoci rodinám, kterým se ze dne na den v důsledku závažné diagnózy dítěte obrátí život naruby, založil spolu s dalšími tuto organizaci její otec. Dalším pojítkem, které osvětluje celý projekt a dar stolních her, je skutečnost, že Barča byla členkou kroužku deskových her Rampouch.

Na první herní odpoledne na Dětské klinice přitom Berlička vyslala nejen nové stolní hry, ale také svou členku a dobrovolnici, vedoucí kroužku Rampouch a někdejší Barčinu třídní učitelku Lucii Maškovou. Sama vlastní bohatou sbírku her a s členy kroužku jezdí i na různé turnaje a festivaly. „Deskovek mám doma víc než sto, zabírají sice dost místa, ale vzhledem k tomu, že jsou vyskládané v jedné velké prosklené skříni, vnímám je i jako výzdobu,“ usmívá se. Na Dětskou kliniku ji navíc doprovázeli studentky a studenti – bývalí Barčini spoluhráči z Rampouchu. Dětští pacienti tak měli postaráno nejen o asistenci, pokud by neznali pravidla her, ale také o spoluhráče.

Herní odpoledne na oddělení 21A bylo první a koordinátorka Dobrovolnického centra FN Olomouc Marija Aleksićová věří, že nebylo poslední. „Chtěli jsme si nejdřív vyzkoušet, jestli o tuto aktivitu bude zájem. Chceme ji dětem nabízet co dva týdny. A pokud se osvědčí, rádi bychom deskovky hráli i na jiných odděleních Dětské kliniky,“ popisuje plány Mgr. Marija Aleksićová. A zájem o aktivitu, která ukrátí vlekoucí se čas hospitalizace zábavou i poučením, rozhodně byl. Další možnost zahrát si stolní hry budou dětští pacienti mít ve středu 19. června.