STOP dekubitům! Tradiční preventivní akce FN Olomouc se zaměří na moderní technologie
30. října 2023Ani moderní medicína je neumí zcela vymýtit. Stále zůstávají velkým problémem, který se týká hospitalizovaných pacientů i osob, o které pečují jejich blízcí. Řeč je o dekubitech neboli proleženinách. Na závažnost potíží, které odborníci řadí mezi tzv. chronické rány, každoročně v listopadu upozorňuje Světový den STOP dekubitům. Bude tomu tak i letos. Fakultní nemocnice Olomouci opět při této příležitosti pořádá celodenní preventivní akci. Zdravotníci nabídnou v pátek 10. listopadu od 9 do 14 hodin v konferenčních prostorách II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické všem zájemcům odbornou pomoc a poradenství. Pořadatelé přitom nachystali celou řadu atraktivních novinek a interaktivních prezentací.
Dlouhodobým působením tlaku dochází k poruše prokrvení dané oblasti a postižená tkáň začne odumírat. Často dochází ke vzniku otevřených ran, k sekundárním infekcím a projevům, které zhoršují kvalitu života člověka, ohrožují jeho život a prodlužují hospitalizaci. Preventivní akce spojené se Světovým dnem STOP dekubitům jsou proto podle odborníků velmi důležité a je samozřejmé, že se k nim FN Olomouc jakožto největší zdravotnické zařízení na střední Moravě připojuje. „Veřejnost se díky naší akci může dozvědět, co dekubity jsou a proč vznikají, jak jim předcházet, ale taky jak pečovat o své blízké s dekubitem,“ vysvětluje náměstkyně nelékařských oborů fakultní nemocnice, Ing. Bc. Andrea Drobiličová, MHA.
Letošní ročník, který se uskuteční v pátek 10. listopadu od 9 do 14 hodin v konferenčních prostorách v přízemí II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické, nabídne nejen ukázky moderních polohovacích lůžek, pomůcek, materiálů a přípravků k ošetřování proleženin, ale také uvede řadu aktuálních novinek a trendů v péči o pacienty s dekubity. „Vůbec poprvé na naší akci přivítáme zahraničního hosta – Stena Bergkratze ze Švédska. Představí nám speciální tlakový senzor, který pomáhá odhalit pacienty s rizikem vzniku dekubitů,“ upozornila vrchní sestra II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Mgr. Lenka Šeflová. Návštěvníci se podle ní mohou těšit také na ukázky antidekubitní a hybridní matrace nebo na prezentaci moderních přístrojů zScanner, s jehož pomocí zdravotníci dokumentují a vyhodnocují rány, a PICOPRESS, který využívají k měření tlaku pod kompresivní bandáži. „Dojde ale samozřejmě i na tradiční témata, například na prevenci a ošetřování dekubitů, stomii a pomůcky k ošetřování stomií, inkontinenci a pomůcky pro inkontinentní, polohování pacientů, správnou výživu nebo rehabilitaci,“ doplnila specialistka ošetřovatelství Mgr. Adéla Kolková.
Světový den „STOP dekubitům“ pořádá Evropský poradní panel pro otázky proleženin, který vznikl v roce 1996 v Londýně a spojuje zdravotníky a vědce s cílem vést a podporovat všechny evropské země v úsilí o prevenci a léčbu dekubitů, především podporou výzkumu, osvětou veřejnosti a ovlivněním politiky související s dekubity. Aktivity v České republice zaštiťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR.
- Obrázek 1: Program akce Světový den STOP dekubitům. Pro zvětšení klikněte na obrázek.