Z PICC týmu Fakultní nemocnice Olomouc je nově Kanylační tým

2. dubna 2025

Specializovaný PICC tým Fakultní nemocnice Olomouc se mění na Kanylační tým. Od 1. října 2017 do konce roku 2024 zavedli specialisté PICC týmu 5876 PICC katétrů (periferně implantovaných centrálních žilních katetrů), 596 midline katétrů, 408 periferních žilních kanyl zavedených pod ultrazvukem a 56 PICC portů. Od 1. ledna 2025 je Kanylační tým součástí nově zřízené Kliniky kardiovaskulární a transplantační chirurgie a poskytuje zavedení a péči o specializované žilní vstupy nejen pacientům FN Olomouc, ale i pro okolní zdravotnická zařízení. Změna názvu tak více vystihuje široké spektrum výkonů, které tým složený z lékařů a nelékařského zdravotnického personálu poskytuje. Jejich klientela se skládá z pacientů všech věkových skupin, od novorozenců až po seniory. Zejména u dětských pacientů se tak daří výrazně snižovat míru traumatizace během hospitalizace

„Náš tým zavádí dlouhodobé centrální žilní katétry, tedy katétry, kterými aplikujeme léčiva, například antibiotika, chemoterapii, ale i domácí parenterální výživu do žil ústících do srdce. Tyto katétry zavádíme nejčastěji z paže, jedná se tedy o PICC katétry, nebo z oblasti hrudníku, tzv. CICC katétry. Vedle PICC a CICC katétrů implantujeme i žilní porty a to zejména PICC porty, někdy také známé jako pažní porty. Jedná se speciální komůrku implantovanou pod kůži, která je spojena s katétrem, jenž ústí u srdce, a kterou může pacient využívat po několik let. Výhodou PICC portů, které implantujeme jako jediní v rámci celého našeho kraje, je méně invazivní zavedení oproti hrudním portům a lepší kosmetický efekt. U pacientů, u nichž byl vyčerpán žilní přístup z horní části těla, zavádíme femorální žilní katétry a porty do stehenních žil. Toto rozšíření portfolia našich výkonů vedlo ke zpřesnění našeho názvu na Kanylační tým,“ uvádí vedoucí lékař Kanylačního týmu FN Olomouc MUDr. Martin Troubil, Ph.D.

Vedle něj jsou součástí týmu lékaři MUDr. Tomáš Vychodil také z Kliniky kardiovaskulární a transplantační chirurgie, MUDr. Lukáš Daniš z II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické, MUDr. Marie Rohanová z Dětské kliniky a MUDr. Martin Wita z Novorozeneckého oddělení FN Olomouc. Sehraný tým doplňují všeobecné sestry specialistky Mgr. Martina Douglas, Bc. Petra Táborská, Simona Komárková z Kliniky kardiovaskularní a transplantační chirurgie, Jaroslava Miškárová z Chirurgické kliniky a Mária Galková, Věra Bujnová a Bc. Olga Řezníčková z II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické, kde má Kanylační tým ambulantní pracoviště.

 

„Vedle zavádění a péči o katétry, organizujeme celou řadu úspěšných kurzů a přednášek s tématikou žilních vstupů pro výuku zdravotníků, kteří budou v naší práci pokračovat,“ doplňuje vedoucí sestra Kanylačního týmu Mgr. Martina Douglas.         
Cílem Kanylačního týmu je zabezpečení adekvátního žilního vstupu co nejdříve po přijetí do nemocnice, čímž pomáhá chránit pacienty před opakovanými vpichy, bolestí a závažnými komplikacemi.