Za bezpečnější a komfortnější převoz pacientů. Nemocnice nasazuje nové sanitky

4. června 2024

Ročně přepraví více jak 70 tisíc pacientů, nejstarší má dvacet tři let, nejvyužívanější nalítal téměř třičtvrtě milionu kilometrů. Řeč je o vozovém parku sanitních vozů FN Olomouc. Před pár dny do něj přibyly dva fungl nové kousky modelu Transporter.

Životnost vozidel se podle vedoucího Provozu dopravy Radima Klimka pohybuje přibližně okolo deseti let. Servis starších vozidel, která jsou dennodenně velice vytížená, je nákladný a nemocnici se nevyplatí Proto je potřeba vozidla obměňovat. „V posledních letech se snažíme každý rok pořídit dvě až tři nová vozidla, tak abychom zachovali obměnu vozového parku,“ doplňuje Radim Klimek. Aktuálně je v provozu osmadvacet sanitních vozů, na kterých se střídá čtyřicet pět řidičů a koordinují je čtyři dispečeři.

Než nové sanitky vyrazí, musí si „obléct dresy“ Fakultní nemocnice Olomouc. „Auta nám firma Zafi polepila během dvou dnů. Byla to rychlovka, teď už jsou sanitní vozy v provozu a slouží pacientům,“ říká Klimek.

• Obrázek 1: Polep nových sanitních vozů obstarala firma Zafi.

Vloni najezdily sanitky nejvíce kilometrů v historii. „V součtu tachometrů všech vozů to bylo přes jeden milion kilometrů. A to vše v areálu naší nemocnice a okolí Olomouce,“ usmívá se Klimek. Odhadnete, kolik litrů nafty se za rok spotřebuje v případě, že najezdíte takové množství kilometrů? Je to takřka sto tisíc litrů nafty!

Naše sanitky však nejsou auta bez duše. Mají svůj příběh. Třeba vozidlo s registrační značkou 2M2 9670 má naježděno skoro půl milionu kilometrů. Zajímavé není ani tolik to, že je převedeno od Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, p. o., ale že dokáže díky velikosti přepravit dva ležící pacienty naráz. To nebývá u těchto modelů zvykem. Přímo legendární je pak další vůz převedený od „záchranky“, jehož revírem je výhradně Dětská klinika. Je to „plyšáková sanitka“ Standy Mikisky, řidiče, který vozí dětské pacienty už 36 let. Jeho příběh si můžete přečíst TADY.

Novým vozidlům přejeme šťastné kilometry a zdravé pacienty!

• Video: Podívejte se průběh polepu nového sanitního vozu.