Výzkum a vývoj inovativních řešení pro diagnostiku vektory přenášených infekcí

Projekt OP TAK - 1. výzva programu APLIKACE | Výzkum a vývoj inovativních řešení pro diagnostiku vektory přenášených infekcí

Doba řešení: 1. 1. 2024 – 31. 12. 2026
Partneři projektu:

  • TestLine Clinical Diagnostics s.r.o., Brno
  • Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL)

Registrační číslo projektu: CZ.01.01.01/01/22_002/0000691 

Celkový rozpočet určený pro FNOL: 5 661 271 Kč (85 % dotace + 15 % vklad FNOL)

Anotace projektu:

Cílem projektu je výzkum a vývoj nových imunodiagnostických souprav Microblot-Array s inovovaným systémem kvantifikace a ověření validity testu pro diagnostiku vektory přenášených infekcí.

Celosvětově patří mezi vektory přenášená onemocnění celá řada významných virových, bakteriálních a parazitárních nemocí. Na přenosu se podílí celá řada druhů hmyzu, roztočů a zástupců dalších skupin, přičemž přenos na člověka může být jak přímý, tak i nepřímý formou tzv. rezervoárů. Prevalence vektory přenášených infekčních onemocnění v populaci v posledních letech narůstá, pravděpodobně i vlivem klimatických změn a zprostředkovaně i vlivem změn ve výskytu bezobratlých vektorů infekcí. V evropských podmínkách je nejvýznamnějším vektorem klíště Ixodes ricinus, přenašeč Lymeské boreliózy, klíšťové encefalitidy, lidské anaplazmózy a dalších onemocnění, jako je rickettsiosa, bartonellosa, babesiosa aj.

Monitorování onemocnění přenášených vektory může významně předcházení šíření těchto infekcí a omezení jejich dopadu na veřejné zdraví. Nezastupitelnou úlohu zde má laboratorní diagnostika, zejména stanovení protilátek proti jednotlivým typům onemocnění. Nově vyvinuté soupravy nabídnou díky inovativní high-technologii a propracovanému systému kvantifikace a následné validace vysoce citlivou metodu pro rychlé a efektivní paralelní stanovení co nejširšího spektra s akutní a chronickou infekcí spojených cs sérových protilátek pro diferenciální diagnostiku nejvýznamnějších a nejrozšířenějších onemocnění přenášených vektory. V projektu budou využity bohaté zkušenosti řešitelského týmu s předchozím vývojem technologie Microblot-Array a s vývojem celé řady diagnostických souprav v oblasti infekční sérologie i imunologie a v neposlední řadě i dlouholeté zkušenosti s diagnostikou a vývojem Lymeské boreliózy na platformách ELISA a BLOT.

Zdůvodnění a cíle projektu:

Cílem projektu je výzkum a vývoj nových imunodiagnostických souprav na základě nově vyvinuté technologie pro multiplexní testování. Současný stav diagnostiky vektory přenášených infekčních onemocnění vyžaduje testování různých typů souprav, které se odlišují principem stanovení (imunofluorescence, EIA, ELIA, blot aj.) i využitím (screening, konfirmace). Rozdíly mezi metodami i způsoby vyhodnocení pak vedou mnohdy k nekompatibilitě výsledků pro jednotlivé původce onemocnění jako je virus klíšťové encefalitidy, Borrelia, Bartonella, Anaplasma apod.

Vývoj diagnostické soupravy na bázi multiplexu, která umožní paralelní stanovení několika vektory přenášených infekcí v jednom testu, nabídne výrazné snížení nákladů na testování, významné snížení spotřeby vzorku, ale také zkrácení času potřebného pro získání výsledků a zpřesnění diagnostiky, což může vést mimo jiné ke zvýšení efektivity léčby