Bez jizev a téměř bez bolesti. Miniinvazivní ušní operace provádějí ve FN Olomouc jako jediní ve střední Evropě
26. června 2018Lidem, které čeká ušní operace a obávají se bolesti, dlouhé pracovní neschopnosti nebo i jizev, to může znít jako pohádka. Ale ušní operace, které úspěšně praktikuje Otolaryngologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc, jsou díky použití endoskopu skutečně kratší, méně bolestivé, řezy nejsou potřebné, pacienti odcházejí následující den domů a lék na bolest vyžadují jen naprosto výjimečně. Inovativní chirurgický postup zavedl přednosta MUDr. Richard Salzman, Ph.D. v roce 2014 a doposud jej ORL klinika rutinně využívá jako jediná ve střední Evropě.
Kouzlo šetrnějšího přístupu spočívá v použití endoskopu, který je pro operatéra zdrojem světla v těsném prostoru ucha. „Při tradičním přístupu s mikroskopem se k nemocné části chceme dostat přímo přes zevní zvukovod. A tam je málo místa. Proto jsme si pomáhali drobnými, zhruba šesticentimetrovými řezy za uchem nebo třícentimetrovými řezy v přední části ucha. Díky nim se zvukovod roztáhl a dovnitř se dostalo více světla,“ popsal klasickou metodu Richard Salzman. Naproti tomu miniinvazivní technika si pomáhá endoskopem, který se dostane se světelným zdrojem velmi blízko k operované oblasti. „Řezy zevně na kůži, které jsou vždy spojené s bolestí, nejsou vůbec potřeba,“ dodal přednosta kliniky ORL.
Jestliže je to tak jednoduché, jak to zní, proč tato technika není všeobecně rozšířená? Důvody jsou podle Salzmana dva: ten první je, že operace s mikroskopem používali ušní chirurgové několik generací a pokud se chirurg něco naučí, pak to v praxi s menšími nebo většími modifikacemi používá. Naučit se metodu založenou na zcela jiných principech je velmi obtížné. „Druhý důvod je závažnější. Endoskopická ušní chirurgie je sice pro pacienta velice výhodná, ale pro chirurga náročnější. S mikroskopem má operatér obě ruce volné, zatímco když použije miniinvazivní techniku, v jedné ruce drží endoskop a pracovat musí jen jednou rukou,“ vysvětlil lékař. Právě toto omezení je endoskopické metodě nejčastěji vytýkáno. „Ve zkušených rukách ale výhody endoskopu jednoznačně převládnou nad nevýhodami. Myslím si, že chirurg by se měl naučit těžkosti překonávat ve prospěch pacienta,“ domnívá se přednosta kliniky ORL.
Mininvazivní přístup v ušní operativě má zhruba patnáctiletou historii. „Poprvé ji v odborném tisku publikoval Dr. Tarabichi z Dubaje, kterého jsem mimochodem nedávno navštívil na jeho domácím pracovišti, abych se v technice zdokonalil,“ řekl olomoucký specialista, který si práci s endoskopem poprvé vyzkoušel ve Velké Británii během ročního tréninkového programu zaměřeného na ušní chirurgii.„Tehdy byl ale pro mě endoskop jen doplňkem ke klasické operaci s mikroskopem. V určité fázi operace, když jsem se potřeboval podívat jakoby za roh, jsem si pomáhal úhlovými endoskopy. A od toho je už jen malý krůček k tomu, vzdát se mikroskopu úplně,“ vzpomněl.
Od roku 2014 Salzman ve FN provedl již více než 150 endoskopických ušních operací. Otolaryngologická klinika FN Olomouc, která je v počtu ušních operací druhá největší v České republice, je přitom jediné pracoviště ve střední Evropě, které miniinvazivní techniku běžně využívá. „Ročně provedeme přes sto padesát velkých ušních zákroků. Jsme hrdí, že naše pracoviště vyhledávají pacienti s ušními problémy nejen z Olomouckého kraje ale i ze širokého okolí,“ dodal Salzman.