Posílení přístrojového vybavení pro screening kolorektálního karcinomu ve Fakultní nemocnici Olomouc
registrační č. projektu: CZ.31.8.0/0.0/0.0/24_118/0010258
Fakultní nemocnice Olomouc byla podpořena z 11. výzvy Národního plánu obnovy. V rámci přidělené finanční podpory bude realizovat projekt s názvem „Posílení přístrojového vybavení pro screening kolorektálního karcinomu ve Fakultní nemocnici Olomouc“, který je zaměřen na navýšení přístrojového vybavení pro screeningový program kolorektálního karcinomu na II. interní klinice - gastroenterologické a geriatrické FNOL.
Jaký problém projekt řeší?
Preventivní koloskopie jsou klíčovou a integrální součástí screeningu kolorektálního karcinomu, který v České republice od svého zavedení v roce 2000 vedl k významnému poklesu incidence a mortality na toto významné onkologické onemocnění. Zlepšením technologického vybavení umožní navýšení počtu screeningových koloskopií v absolutním i relativním počtu ve vztahu k celkovému počtu koloskopií a zkrácení čekací doby na preventivní koloskopie a tím zlepšení pokrytí spádového Olomouckého kraje. FN Olomouc je navíc terciárním centrem pro endoskopickou resekci neoplastických lézí tlustého střeva a je tím schopno komplexní péče o nemocné s detekcí takových lézí včetně případné následné chirurgické a onkologické léčby.
Jaké jsou příčiny problému?
Kolorektální neoplázie jsou významným epidemiologickým jevem české populace a jejich časný záchyt u bezpříznakových jedinců v rámci screeningového programu je základním a prokazatelně účinným opatřením ke snížení výskytu pokročilých forem kolorektálního karcinomu. Screeningový program ale naráží na průchodnost kvalifikovaných endoskopických center, kterou lze zlepšit pouze navýšením přístrojového vybavení a personálního obsazení.
Co je cílem projektu?
Cílem projektu je zlepšit technologické vybavení pracoviště zapojeného do programu screeningu kolorektálního karcinomu, zvýšit průchodnost programu screeningu kolorektálního karcinomu, zkrátit čekací dobu na vyšetření a navýšit podíl preventivních koloskopií ze všech provedených vyšetření.
Jaká změna/y je/jsou v důsledku projektu očekávána/y?
Díky projektu očekáváme navýšení počtu preventivních koloskopií, zkrácení čekací doby na preventivní koloskopií a zvýšení podílu preventivních koloskopií na celkovém počtu koloskopií provedených v endoskopickém centru. Důsledkem bude i navýšení počtu terapeutických koloskopií s resekcí nalezených neoplastických lézí a zvýšení expertízy personálu endoskopické jednotky.
Jaké aktivity v projektu budou realizovány?
Hlavní aktivitou projektu je navýšení přístrojového vybavení pro screeningové pracoviště kolorektálního karcinomu na II. interní klinice - gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc spočívající v pořízení dvou HD videokoloskopů k provádění koloskopií.
Celkové výdaje projektu byly vyčísleny na 2 424 997,58 Kč, z toho způsobilé výdaje činí 1 999 998 Kč. Způsobilé výdaje budou financovány z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost (100 %), daň z přidané hodnoty a výdaje za publicitu budou hrazeny z vlastních zdrojů FN Olomouc.
Poskytovatelem dotace je Ministerstvo zdravotnictví ČR, které je zároveň vlastníkem komponenty 6.2 Národního plánu obnovy.
Realizace tohoto jednoetapového projektu byla již zahájena. Ukončení realizace projektu je plánováno na květen 2025.
Projekt „Posílení přístrojového vybavení pro screening kolorektálního karcinomu ve Fakultní nemocnici Olomouc“ je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.